Líbya varovala pred dôsledkami sporu so Švajčiarmi na európske firmy

Tripolis 15. marca (TASR) – Európske krajiny, ktoré sú v spore s Líbyou, by si mali spomenúť na záujmy svojich energetických firiem v severoafrickej krajine. Povedal to šéf líbyjskej štátnej spoločnosti NOC a zástupca Líbye v Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Šukrí Ghaním.

Líbya prestala vydávať vstupné víza obyvateľom väčšiny európskych štátov ako odvetu za rozhodnutie Švajčiarska obmedziť vydávanie vstupných víz vysokým predstaviteľom Líbye vrátane prezidenta Muammara Kaddáfiho a členov jeho rodiny.

"Dúfame, že sa táto kríza vyrieši," povedal Ghaním v rozhovore pre agentúru Reuters. "Myslíme si, že európske firmy sú v Líbyi veľmi aktívne a ich krajiny by si to mali uvedomiť. Dobré vzťahy s Líbyou iba pomôžu európskym podnikom v hladkom chode ich aktivít na území nášho štátu," dodal.

Medzi európske spoločnosti, ktoré investovali do ropných ložísk Líbye, ktorá má podľa prieskumov najväčšie dokázané rezervy tejto komodity v Afrike, patria britská British Petroleum, talianska ENI či španielska Repsol.

Ghaním začiatkom marca varoval pred dôsledkami na energetické spoločnosti Spojené štáty, a to v reakcii na poznámky amerického predstaviteľa o Kaddáfiho výzve na "džihád" voči Švajčiarsku. Vtedy spomenul možné problémy pre ConocoPhillips a Exxon Mobil. Európske spoločnosti v Líbyi v tom čase nespomenul. Ale líbyjsko-americký spor sa medzičasom vyriešil potom, ako sa americký predstaviteľ za svoje komentáre líbyjskému vodcovi ospravedlnil.

Konflikt medzi Bernom a Tripolisom, ktorý sa začína presúvať aj na ďalšie štáty, sa začal ešte v júli 2008, keď polícia v Ženeve zatkla jedného z Kaddáfiho synov, Hannibala, za údajné zlé zaobchádzanie s dvomi zamestnancami. Neskôr obvinenia voči Kaddáfimu stiahli, no jeho zatknutie Líbyu podráždilo natoľko, že zastavila dodávky ropy do Švajčiarska a z tamojších bánk stiahla svoje vklady.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan zll