ENERGIA: Najtolerantnejší voči jadru sú ľudia v SR, ČR, vo Švédsku a Fínsku

Bratislava 27. mája (TASR) – Najvyššia akceptácia jadrovej energie u verejnosti v krajinách EÚ je podľa vedúceho komunikácie a. s. Slovenské elektrárne Roberta Holého v SR, ČR, vo Švédsku a Fínsku. „Naopak, najmenšie porozumenie pre jadrovú energetiku z krajín, v ktorých sú vybudované jadrové elektrárne, majú občania v Španielsku,“ uviedol dnes v Bratislave na odbornom fóre ENEF 2010 – Odkaz pre slovenských a českých energetikov.

Holý poukázal na to, že k diskusiám o jadrovej energetike na odborných fórach v EÚ, najmä v minulosti, význame prispievali tzv. zelené mimovládne organizácie. „Obyčajný občan – spotrebiteľ totiž spravidla len odoberá elektrickú energiu a veľmi sa nezaujíma o problémy okolo jej výroby,“ konštatoval.

S myšlienkou vytvorenia Európskeho jadrového fóra (ENEF) prišli nezávisle od seba SR a ČR. Stalo sa tak na marcovom summite Európskej rady v roku 2007. ENEF je platformou na diskusiu o budúcnosti jadrovej energetiky v Európe. Stretnutia ENEF sa uskutočňujú dvakrát ročne, striedavo v Prahe a Bratislave. Na 5. zasadnutí Európskeho jadrového fóra, ktoré sa konalo v dňoch 25. a 26. mája 2010 v Bratislave, sa zúčastnilo 250 delegátov z 15 krajín.

jal gl