Rokovania o kritériách záťažových testov jadrových elektrární zlyhali

Brusel 18. mája (TASR) – Rokovania Európskej únie o kritériách záťažových testov jadrových elektrární v celom bloku sa skončili neúspechom. Jedným z dôvodov bol aj spor o to, či sa má do testov zaradiť aj teroristický útok lietadlom na jadrové elektrárne.

Skupina európskych regulačných orgánov pre jadrovú bezpečnosť (Skupina ENSREG) a Európska komisia už boli blízko dohode o štruktúre testov, ktorú mali formálne uzavrieť vo štvrtok 19. mája v Prahe. Komisia však na poslednú chvíľu navrhla niektoré zmeny a rokovania zlyhali.

Členovia Európskej únie sa po marcovom zemetrasení v Japonsku, ktoré spôsobilo haváriu v jadrovej elektrárni Fukušima dohodli, že otestujú odolnosť 143 jadrových reaktorov v celom bloku v extrémnych situáciách.

"Dohoda už neplatí a nezdá sa, že sa ju podarí v Prahe uzavrieť," povedal agentúre Reuters diplomatický zdroj z Bruselu pod podmienkou anonymity.

Na príčine je spor medzi eurokomisárom pre energetiku Güntherom Oettingerom, ktorý chcel, aby test zahŕňal čo najviac kritérií, a niektorými štátmi, napríklad Českom alebo Francúzskom, ktoré boli proti tomu, aby sa skúmala aj odolnosť elektrární voči teroristickému útoku a pádu veľkého lietadla.

Takzvaná tichá procedúra, kedy sa k návrhu majú vysloviť členské štáty, dnes končí. A dohoda môže byť schválená len vtedy, ak proti návrhu záťažových testov nebude mať žiadny štát námietky. Nemenovaný český zdroj ale povedal, že Rakúsko a Nemecko s návrhom nesúhlasili. Hovorkyňa rakúskeho ministerstva energetiky potvrdila, že Viedeň dohodu o testoch zablokovala, lebo sa jej nezdali dostatočne prísne. Chce tiež, aby sa na testoch zúčastnilo čo najviac nezávislých expertov.

Podľa diplomata z Bruselu skupina krajín na čele s Francúzskom, Britániou a Nemeckom teraz rokuje o kompromisnom návrhu.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pop