Rusko varovalo EÚ, že spor s Bieloruskom môže obmedziť dodávky plynu

Moskva 22. júna (TASR) – Ruský vicepremiér Igor Sečin varoval Európsku úniu (EÚ), že môže prísť k čiastočnému zníženiu dodávok plynu v dôsledku pretrvávajúceho sporu medzi Moskvou a Minskom.

"Myslím, že európskych zákazníkov sa spor ešte nedotkol, ale vicepremiér Igor Sečin nás informoval, že môže prísť k prerušeniam dodávok," uviedol zástupca šéfa delegácie Európskej komisie (EK) v Moskve Michael Webb pre agentúru Reuters. Dodal, že EÚ využije systém včasného varovania, aby obmedzila dôsledky prípadného zníženia dodávok komodity.

Rusko znížilo dodávky plynu pre Bielorusko o 30 % a v stredu (23.6.) chce pokračovať v uťahovaní kohútikov, aby donútilo Minsk zaplatiť svoj dlh za predchádzajúce dodávky.

Bielorusko dnes varovalo ruský štátny energetický gigant Gazprom, že ak mu bude ďalej znižovať dodávky plynu, začne z potrubia odberať surovinu určenú pre Európu.

Európa pokrýva plynom z Ruska, ktorý sa transportuje cez bieloruské územie, zhruba 10 % svojej spotreby zemného plynu. Spor tak vyvoláva obavy v Európe, ktorá má negatívne skúsenosti už z vlaňajšieho rusko-ukrajinského sporu o cenu suroviny. Ten v januári 2009 vyústil do úplného zastavenia prepravy komodity z Ruska cez Ukrajinu smerom do Európy. Analytici sa však domnievajú, že napätie medzi Moskvou a Minskom by aspoň počas leta nemalo spôsobiť európskym odberateľom žiadne vážnejšie problémy, keďže v letnom období je spotreba nižšia ako v zime.

Gazprom varuje, že ak sa obom stranám nepodarí vyriešiť spor o cenu plynu, bude pokračovať v krátení dodávok do Bieloruska aj v nasledujúcich dňoch, až kým ich nezníži o 85 %. "Ak bieloruská strana nepodnikne žiadne kroky, v stredu opäť znížime dodávky plynu," potvrdil hovorca štátnej firmy Sergej Kuprijanov.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 20 lom bal zll