SR sa posunula v rebríčku najnižších cien benzínov v EÚ na 14. miesto

Bratislava 21. januára (TASR) – Slovensko sa aj tento týždeň posunulo v rebríčku najnižších cien benzínov v rámci EÚ o jedno miesto nahor, na 14. pozíciu. "V rebríčku cien nafty sme síce naďalej na 22. mieste, no z pohľadu krajín V4 a Rakúska už nemáme najdrahšiu naftu," informoval Tomáš Novotný z internetového portálu natankuj.sk, s odvolaním na zdroje Európskej komisie.

Konštatoval, že v priemere viac ako v SR sa za naftu platí v Česku. Je to prvýkrát od leta 2008, čo nafta na Slovensku nie je v porovnaní s okolitými krajinami najdrahšia. Naďalej je však výrazne lacnejšia nafta v Rakúsku a v Poľsku. V týchto štátoch je lacnejší aj benzín. "Tankovať benzín v Maďarsku a v Česku sa však už neoplatí," tvrdí.

Benzíny na Slovensku sú podľa Novotného oproti priemeru EÚ lacnejšie takmer o 9 centov za liter, nafta je drahšia o 4 centy za liter. "Ceny benzínov bez daní sú v našej krajine o cent za liter nižšie v porovnaní s priemerom únie, nafta bez daní o 2,5 centa za liter nižšie," uviedol.

Informoval, že "priemerné ceny benzínov a nafty v Európskej únii v podstate prestali rásť". Pred týždňom sa podľa jeho informácií našla len jedna krajina, kde benzín zlacnel a len málo ďalších ceny nezmenilo. "Tento týždeň sa približne v polovici členských štátov ceny nezvyšovali," spresnil.

Benzíny zdraželi podľa Novotného najviac v Írsku, a to o 0,054 eura za liter a v Slovinsku o 0,042 eura za liter. V tých istých krajinách sa posunuli najviac nahor aj ceny nafty – v Írsku o 0,065 eura/liter a v Slovinsku o 0,042 eura/liter. Ceny benzínov klesli najviac v Nemecku, o 0,051 eura/liter a v Dánsku o 0,018 eura/liter. "Nafta najvýraznejšie zlacnela v Dánsku, o 0,027 eura/liter a v Luxembursku o 0,026 eura/liter," uzavrel.

jal pop