SR sa v EÚ drží na 14. mieste v rebríčku najnižších cien benzínov

Bratislava 12. augusta (TASR) – Slovensko sa už niekoľko týždňov drží na 14. mieste v rebríčku najnižších cien benzínov. "V rebríčku najnižších cien nafty sme aj tento týždeň stúpli o jedno miesto, a tak sme na 12. pozícii," informoval internetový portál natankuj.sk. Drahšie benzíny z krajín V4 a Rakúska majú v porovnaní so SR len Česi, naftu majú drahšiu okrem Čechov aj Maďari.

Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru EÚ lacnejšie o 0,08 eura na liter. "Priemerná cena nafty v únii je vyššia oproti SR o 0,054 eura/l." Pohonné látky bez daní sú na Slovensku aktuálne vyššie ako v EÚ približne o 0,02 eura/l.

Slovensko v rebríčku cien benzínov bez daní stúplo o jednu priečku na 18. miesto, ceny nafty bez daní posunuli SR o 3 miesta nahor na 19. pozíciu.

Priemerné ceny pohonných látok v EÚ pokračujú v raste, ktorý mierne zvýšil svoju intenzitu. "Vidno to najmä na zdražovaní nafty, ktorej ceny stúpli v priemere viac ako o 0,01 eura za liter." Benzíny zdraželi v 14 štátoch EÚ a zlacneli v 7, nafta zdražela v 17 krajinách únie a zlacnela v 6.

Benzíny za posledný týždeň zdraželi najviac vo Francúzsku o 0,029 eura/l a v Bulharsku o 0,018 eura/l. Najvýraznejšie zlacnenie zaznamenali z krajín EÚ Česko o 0,013 eura/l a Grécko o 0,012 eura/l.

Ceny nafty stúpli najviac vo Francúzsku, a to o 0,030 eura/l, a v Luxembursku o 0,026 eura/l. Naopak, najviac klesli v Grécku o 0,016 eura/l a v ČR o 0,012 eura/l.

Z krajín, kam Slováci chodia najčastejšie na dovolenky, sú benzíny cenovo výhodnejšie v Bulharsku, Rumunsku, na Cypre, v Španielsku, Slovinsku a na Malte. Nafta je lacnejšia v Bulharsku, na Cypre, v Rumunsku, na Malte a v Španielsku.

jal gl