V Česku získal Ekologického Oskara nápad spaľovania kôstok

Praha 3. decembra (TASR) – V tohtoročnej súťaži E.ON Energy Global Award ČR sa stal absolútnym víťazom Zdeněk Halík s projektom Vykurovanie slivkovými kôstkami. Halík je majiteľom pálenice v Boršiciach u Blatnice a so svojím nápadom bude reprezentovať Česko vo svetovom finále tejto súťaže.

Halík sa rozhodol vykurovať svoj rodinný dom slivkovými kôstkami, ktoré boli doteraz odpadom v jeho malej pálenici. Spaľuje ich v automatickom kotle na biomasu. Pálenica za sezónu vyprodukuje v priemere 8 ton kôstok. Vystačia na vykurovanie dvoch rodinných domov.

Ceny Energy Global Award sa v ČR udeľujú od roku 2008. Na prvom slávnostnom udeľovaní ocenenia, ktoré sa konalo na Brnianskom výstavisku, diváci zvolili za absolútneho víťaza v ČR obec Měňany (okres Beroun), ktorá vybudovala ekologicky a energeticky úsporný vykurovací systém na biomasu.

Obecná kotolňa spaľuje biomasu vlastnej výroby v troch kotloch, ktoré dodávajú teplo 70 domom. Cena tepla je nižšia než pri vykurovaní plynom.

Energy Global Award sa tento rok udeľovala v kategóriách: Voda, Oheň, Vzduch, Zem, Obec, Mládež a Kutil. Ich víťazi získali finančné prémie.

Informovali o tom denník E15 a internetová stránka E.ON.

12 jns gl