Vo väčšine krajín EÚ k začiatku februára ceny pohonných látok klesli

Bratislava 5. februára (TASR) – Vo väčšine krajín Európskej únie (EÚ) ceny pohonných látok klesli. "Napriek tomu sa priemerná cena benzínov v únii, a platí to aj pre naftu, znížili k 1. februáru 2010 len nepatrne," informoval internetový portál natankuj.sk s odvolaním na Európsku komisiu s podozrením, že ten, kto úniu informuje o priemerných cenách pohonných látok za SR, pravdepodobne neposlal EÚ správne informácie.

Internetový portál pripomenul, že od začiatku februára tohto roku platí na Slovensku nižšia spotrebná daň na naftu. Čerpacie stanice však znižovali ceny nafty až potom, čo predali zásoby nafty so "starou" spotrebnou daňou. Najväčšia skupina púmp tak spravila až v stredu 3. februára. "V pondelok 1. februára ich bolo len niekoľko, podľa nášho odhadu do 20," konštatuje portál.

Portál informoval, že ceny benzínov narástli v 8 štátoch únie, v 13 klesli. Benzíny zdraželi najviac na Malte o 0,040 eura/liter a vo Švédsku o 0,021 eura/liter. Ceny benzínu naopak klesli najvýraznejšie v Rakúsku, o 0,021 eura/liter a v Dánsku, o 0,019 eura/liter. Slovensko kleslo v rebríčku najnižších cien benzínov v rámci EÚ o jedno miesto, na 16. pozíciu.

"Nafta zdražela v 8 krajinách únie a zlacnela v 14," uviedol natankuj.sk. Najväčšie zdraženie únia zaznamenala v Belgicku o 0,096 eura/liter a vo Švédsku o 0,018 eura/liter. Ceny nafty podľa údajov z EÚ najviac klesli na Slovensku o 0,046 eura/liter a v Dánsku o 0,018 eura/liter. V rebríčku cien nafty sme vďaka "zvláštnemu poklesu cien" stúpli o päť miest na 19. "Z pohľadu krajín V4 a Rakúska by sme tak mali mať najdrahšie benzíny a naftu drahšiu v porovnaní s Poľskom a Rakúskom," uvádza internetový portál.

"V rebríčku najnižších cien benzínov bez daní sme znovu klesli – o štyri miesta na 12. Vďaka "zvláštnemu zlacneniu" sme sa však v rebríčku cien nafty bez daní dostali z 9. miesta na prvé," dodal portál natankuj.sk.

jal pop