EP: Barroso vo svojej správe o stave únie vyzval na rešpektovanie menšín

Štrasburg/Brusel 7. septembra (TASR) – Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso dnes v Európskom parlamente po vzore amerických prezidentov predniesol vôbec prvú správu o stave Európskej únie.

Po sporných deportáciách Rómov z Francúzska v nej vyzval krajiny Európskej únie na rešpektovanie práv menšín.

„Každý v Európe musí rešpektovať zákon, a vlády musia rešpektovať ľudské práva, vrátane práv menšín. Rasizmus a xenofóbia nemajú v Európe miesto,“ zdôraznil Barroso na zasadnutí EP v Štrasburgu. „V takýchto citlivých otázkach, keď vyvstane problém, musíme všetci konať zodpovedne. Veľmi vyzývam, neprebúdzajme znova duchov európskej minulosti,“ pripomenul perzekúcie, ktorých obeťami boli v minulosti Rómovia.

Poslanci EP privítali Barrosove slová potleskom, avšak predseda Socialistickej skupiny v EP Martin Schulz ho kritizoval, že neukázal priamo prstom na francúzsku vládu. Očakáva sa, že eurokomisárka pre spravodlivosť Viviane Redingová vysvetlí poslancom, či sú francúzske opatrenia v súlade so zákonmi EÚ o slobodnom pohybe osôb a antidiskriminácii.

Ďalej v prejave sa Barroso pripojil k medzinárodnému odsúdeniu Iránu za rozhodnutie ukameňovať ženu na smrť.

„V Európe odsudzujeme takéto činy, ktoré nemajú ospravedlnenie v žiadnom morálnom alebo náboženskom kódexe,“ povedal k prípadu Sakíne Aštíaníovej, odsúdenej na smrť za neveru a obvinenej z účasti na zavraždení svojho manžela.

Barroso začal svoje dnešné vystúpenie o stave únie ekonomikou. Vyhlásil, že jej oživenie naberá na tempe a jej rast bude tento rok vyšší, než sa pôvodne očakávalo. Nezamestnanosť je síce vysoká, ale už ďalej nestúpa. Netreba si však robiť ilúzie. V najbližších 12 mesiacoch treba urýchliť štrukturálne reformy a „modernizovať sociálnu trhovú ekonomiku tak, aby mohla konkurovať globálne a aby mohla reagovať na demografické výzvy,“ spomenul Barroso čoraz rýchlejšie starnutie populácie.

Členské krajiny EÚ podľa neho musia byť vzájomne solidárne. Európa musí ukázať, že je niečím viac, nielen 27 samostatných národných štátov. „Buď budeme spoločne plávať, alebo sa samostatne potopíme.“ Krajiny únie a eurozóny bojujú s vysokými deficitmi a dlhmi. Podľa Barrosa vlády ukázali, že sú ochotné prijať prísnejšiu finančnú a fiškálnu kontrolu. Prezident EK dodal, že únia, ktorá reprezentuje viac než 500 miliónov ľudí, sa teraz musí predovšetkým snažiť o zníženie rozdielov medzi silnými a slabšími ekonomikami.

Zdroj: DPA, Reuters, ČT24

3 1 12 20 žab juh