EP chce posilniť inšpekcie proti nelegálnej práci a sociálnemu dumpingu

Brusel/Štrasburg 14. januára (TASR) – V rámci boja proti nelegálnej práci a sociálnemu dumpingu by mal byť v členských štátoch EÚ posilnený inšpekčný personál a navýšené finančné zdroje pre výkon pracovných inšpekcií. Rozhodli o tom dnes poslanci Európskeho parlamentu (EP) v nelegislatívnom uznesení v Štrasburgu.

Spravodajkyňa pre túto oblasť, nemecká socialistická europoslankyňa Jutta Steinrucková pripomenula, že nelegálna práca predstavuje v EÚ 18,8 percenta HDP.

"Národné inšpekcie práce plnia dôležitú úlohu pri vykonávaní sociálnych právnych predpisov a zabezpečení rovnoprávnosti v EÚ. Boj proti nelegálnej práci by mohol zvýšiť príjmy z daní a príspevky do vnútroštátnych systémov sociálneho zabezpečenia. Inšpekcie nemajú dostatok personálu a narážajú na prekážky v ich úsilí o cezhraničnú spoluprácu," skonštatovala spravodajkyňa.

Prijatím tohto uznesenia europoslanci požadujú vytvorenie európskej platformy pre inšpektorov, ktorí budú monitorovať nelegálnu prácu s cieľom zintenzívniť cezhraničnú spoluprácu, udržiavať register schránkových firiem a vyvíjať ďalšie aktivity tohto druhu.

Poslanci EP žiadajú Európsku komisiu, aby zvážila zavedenie preukazu európskeho sociálneho zabezpečenia alebo iného európskeho dokumentu tohto typu, ktorého údaje budú chránené. Cieľom je uľahčiť výmenu informácií a vytvoriť pilotný projekt pre systém včasného varovania o nelegálnej práci v priestore EÚ.

Ďalšie nelegislatívne uznesenie, ktoré dnes prijali europoslanci, požaduje primeranú sociálnu ochranu rastúceho počtu samostatne zárobkovo činných osôb v Európskej únii, ako aj lepšiu koordináciu medzi členskými štátmi a ich systémami sociálneho poistenia.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab