EP: EÚ bude môcť vďaka novému zákonu ľahšie skonfiškovať majetok zločincov

Štrasburg 25. februára (TASR) – Európsky parlament schválil dnes nové predpisy, ktoré uľahčujú zmrazenie alebo konfiškáciu majetku zločincov po celej únii. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

V súčasnosti je zmrazené a skonfiškované iba jedno percento príjmov pochádzajúcich zo zločineckej činnosti, ako uviedol europarlament vo francúzskom Štrasburgu.

"Polícia bude môcť ľahšie zasiahnuť organizovaný zločin tam, kde to naozaj bolí – siahnutím na zisky," uviedla komisárka Európskej únie pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová.

Predstavitelia únie odhadujú, že ide o stovky miliárd eur.

Nové pravidlá uľahčia zhabanie financií či majetku dokonca aj vtedy, ak nesúvisia priamo s konkrétnym zločinom, ak sú prevedené na tretiu osobu alebo ak súvisia s podozrivým, ktorý je chorý či na úteku.

"Poslať niektorých zločincov do väzenia a pritom nechať špinavé peniaze v obehu je neúnosné," povedala rumunská europoslankyňa Monica Macoveiová, ktorá návrh zákona presadzovala v EP.

Pôvodná verzia zákona žiadala konfiškáciu v prípade, že podozrivý zomrel, avšak do konečnej podoby návrhu sa táto podmienka nedostala.

Nové predpisy budú mať väčší dosah než v súčasnosti platné, pretože sa týkajú aj prípadov korupcie, účasti v zločineckej organizácii, detskej pornografie a počítačovej kriminality.

Europarlament vyzval členské štáty EÚ, aby zvážili možnosť, že skonfiškované majetky využijú "na verejné záujmy alebo sociálne účely".

Malmströmová vyhlásila: "Získavanie majetkov v prospech štátu bude mať významný vplyv na obete zločinov, daňových poplatníkov a spoločnosť ako celok." Eurokomisárka dodala: "Takisto sa ukáže, že zločin sa nevypláca".

Členské štáty EÚ budú mať 30 mesiacov na zapracovanie nových predpisov do štátnych zákonov. Británia a Dánsko upustili od nových pravidiel na základe výnimky, ktorú majú dohodnutú s EÚ.

3 jam gon