EP: Europoslanci schválili rámcovú dohodu o pravidlách spolupráce EP s EK

Štrasburg 9. februára (TASR) – Veľkou väčšinou hlasov schválili dnes poslanci Európskeho parlamentu (EP) rámcovú dohodu s predsedom Európskej komisie (EK) José Manuelom Barrosom o pravidlách spolupráce medzi EP a EK v najbližších rokoch.

Táto dohoda bola predpokladom ďalšieho hlasovania europoslancov, ktorého predmetom bude oficiálne schválenie 26-člennej komisie. SR bude mať v nej zastúpenie v osobe podpredsedu EK zodpovedného za medziinštitucionálne vzťahy a administratívu Maroša Šefčoviča.

Dokument nahradí podobnú dohodu platnú od roku 2005, pričom už v budúcnosti neumožní EK zostať nečinnou pri legislatívnom úsilí europoslancov. Právomoc formálne predkladať návrhy zákonov však v súlade s právom EÚ zostáva výhradne v rukách EK. Súčasne prispieva k zintenzívneniu kontroly členov komisie europoslancami.

Rámcová dohoda zaväzuje EK, aby skutočne navrhovala legislatívne zámery v súlade so želaniami europoslancov a navyše aj predsedu EK, aby sa v budúcnosti v prípade nedôvery zo strany európskych zákonodarcov vážne zaoberal možnosťou uvoľnenia člena komisie. Reformou by mala prejsť aj hodina otázok pre eurokomisárov.

Definitívne znenie dohody by mali schváliť v máji alebo v júni. Samotná rámcová dohoda však obsahuje všetky kľúčové zmeny, ktoré bude obsahovať konečná dohoda. Medziiným budú mať poslanci EP väčšie slovo pri uzatváraní medzinárodných dohôd Európskou úniou a získajú aj štatút pozorovateľov v delegáciách EÚ na medzinárodných konferenciách.

"Som veľmi spokojný, že sme dospeli k spoločnému názoru na kľúčové princípy, ktoré budú riadiť naše vzťahy v najbližších rokoch," povedal po schválení rámcovej dohody predseda EK José Manuel Barroso.

Dohoda uznáva väčšie právomoci EP na základe Lisabonskej zmluvy, ktorá reformuje inštitúcie EÚ.

Hlasovanie o novej EK je naplánované dnes na 13.30 h SEČ.

Zdroj: DPA

3 le/žab bar