Iránski aktivisti za ľudské práva dostali Sacharovovu cenu v neprítomnosti

Štrasburg 12. decembra (TASR) – Európsky parlament dnes odovzdal Sacharovovu cenu za slobodu myslenia dvom iránskym aktivistom za ľudské práva Nasrín Sotúdehovej a Džafarovi Panáhímu v ich neprítomnosti. Ocenenie je uznaním za ich "mimoriadne úsilie" v boji za ľudskú dôstojnosť a základné práva a za politickú zmenu v Iráne, uviedol v Štrasburgu podľa agentúry DPA predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.

Nasrín Sotúdehová je právnička, ktorá si odpykáva 11-ročné väzenie za údajnú propagandu proti vládnucemu islamskému zriadeniu. Ako obhajkyňa zastupovala niekoľkých iránskych disidentov a je tiež poprednou osobnosťou v zápase za ľudské práva a práva žien.

Filmový režisér Džafar Panáhí dostal od polovice 90. rokov mnoho medzinárodných cien, okrem iného na festivaloch v Cannes, Benátkach a Berlíne. V Iráne ho však odsúdili na šesť rokov väzenia a 20-ročný zákaz výkonu povolania, pretože iránski sudcovia pokladajú jeho filmy, scenáre a poskytované rozhovory za hrozbu pre národnú bezpečnosť. Jeho najnovšia snímka Toto nie je film (This is not a film) z Iránu vyviezli v roku 2011 na USB kľúči zapečenom v koláči.

Sotúdehová v prejave, ktorý za ňu prečítala iránska aktivistka za ľudské práva a laureátka Nobelovej ceny za mier Šírín Ebádíová, napísala, že cena je pre ňu "veľkým zdrojom hrdosti" a povzbudením, aby pokračovala vo svojom boji. "Mám iba jeden sen – sen o uplatňovaní spravodlivosti – a som presvedčená, že tento sen sa v mojej krajine splní prostredníctvom nezávislého súdnictva," uviedla Sotúdehová.

Francúzsky filmový tvorca Costa-Gavras prečítal prejav Panáhího, ktorý napísal, že mal možnosť "ujsť, alebo žiť pod Damoklovým mečom nad hlavou" a rozhodol sa ostať. "Ak filmár netvorí filmy, je to preňho vždy pomalá smrť," napísal Panáhí o svojej vážnej situácii. "Úrady v mojej krajine sú až také netolerantné, že nemôžu vystáť ani nezávislého novinára či filmára."

Schulz povedal, že Sacharovova cena je tiež poctou iránskemu ľudu, lebo je "živou a tvorivou občianskou spoločnosťou".

"Situácia v Iráne je kritická. Zdrojom mnohotvárneho zla, ktoré mučí tento hrdý ľud, je politikou ovplyvňovaný a radikalizovaný justičný systém," konštatoval Schulz s tým, že cena symbolizuje nesúhlas Európskeho parlamentu s iránskym režimom.

Oboch laureátov, ktorým udelili cenu dotovanú sumou 50.000 eur, zastupovalo na slávnostnom odovzdávaní päť ľudí, vrátane Panáhího dcéry Sólmáz.

Delegácia EP, ktorá plánovala navštíviť Teherán v októbri, cestu v poslednej chvíli zrušila, keď vyšlo najavo, že sa nebude môcť osobne stretnúť s laureátmi.

Cenu, pomenovanú po sovietskom disidentovi Andrejovi Sacharovovi, odovzdáva EP od roku 1988. Prvým oceneným bol Juhoafričan Nelson Mandela.

3 20 jam hy