EP: Komisár Füle odsúdil Rusko za nátlak vyvíjaný na bývalé sovietske krajiny

Brusel/Štrasburg 12. septembra (TASR) – Európsky komisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle v stredu večer odsúdil tlak, ktorý Rusko vyvíja na šesť krajín bývalého Sovietskeho zväzu, ktoré hľadajú užšie väzby na Európsku úniu.

Komisár počas debaty s poslancami Európskeho parlamentu (EP) označil hrozby z Moskvy za "neprijateľné" a v rozpore s európskymi princípmi.

"Vývoj projektu euroázijskej únie musí rešpektovať suverénne rozhodnutia našich partnerov. Akékoľvek hrozby z Ruska spojené s možným podpisom dohôd s Európskou úniou, sú neprijateľné. EÚ bude podporovať a stáť za tými, ktorí sú vystavení neprimeraným tlakom," uviedol Füle v správe pre médiá.

Český eurokomisár predniesol toto vyhlásenie len niekoľko hodín potom ako Moskva oznámila, že uložila embargo na všetky alkoholické nápoje z Moldavska kvôli ich údajnej nízkej kvalite, čomu predchádzali aj hrozby o odrezaní tejto krajiny od dodávok plynu a zákaze vývozu moldavských vín na ruský trh.

Európski politici sa okrem hrozieb voči Moldavsku sťažovali aj na silný tlak Ruska na Arménsko a zavádzanie dovozných bariér proti Ukrajine.

Ukrajina dúfa, že sa stane prvou krajinou zo skupiny Východného partnerstva, ktorá na novembrovom summite krajín tejto skupiny vo Vilniuse podpíše s EÚ dohodu o pridružení a aj dohodu o voľnom obchod. S rovnakými ambíciami sa do litovskej metropoly chystajú aj delegácie Gruzínsko a Moldavska. Očakávalo sa, že rovnaký krok urobí aj Arménsko, to sa však nečakane v priebehu tohto mesiaca rozhodlo vstúpiť do eurázijskej colnej únie, ktorú vytvára Rusko.

Füle poslancom EP pripomenul, že členstvo v eurázijskej colnej únii nie je "kompatibilné" s dohodou o pridružení do EÚ a dohodou o voľnom obchode s úniou.

Znamená to, že Arménsko opúšťa šesťčlennú skupinu krajín tvoriacich neformálne združenie spolupráce a zbližovania sa s EÚ, známe ako Východné partnerstvo. Okrem už uvedeného Arménska, Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny, do tejto skupiny patria aj Azerbajdžan a Bielorusko, tie však nespĺňajú kritériá dostatočného pokroku a demokratizácie pre nadviazanie užších vzťahov s EÚ.

V súvislosti s utorňajším zákazom Ruska pre moldavské vína, ktorých vývoz predstavuje značnú časť ekonomických príjmov tejto krajiny, komisár Füle počas rozpravy s poslancami uviedol, že EÚ nemá žiadne poznatky o zdravotných rizikách moldavských výrobkov. A dodal, že 28-členná únia bude aj naďalej dovážať moldavské vína a poľnohospodárske výrobky.

"Máme v úmysle zvážiť možnosť, že v budúcnosti zvýšime kvóty na dovoz moldavských vín do Európskej únie," povedal Füle.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) izi