EP navrhuje Európskej únii prehodnotiť vzťahy s Bahrajnom, Jemenom a Sýriou

Brusel/Štrasburg 7. apríla (TASR) – Európsky parlament dnes prostredníctvom uznesenia vyzval ostatné inštitúcie Európskej únie na prehodnotenie diplomatických i ekonomických vzťahov z trojicou blízkovýchodných krajín Bahrajn, Jemen a Sýria. Dôvodom je potláčanie ľudských práv, za ktoré majú byť zodpovedné tamojšie vládnuce režimy.

Poslanci navrhujú v prvom rade prerušenie rokovaní EÚ o asociačnej dohode so Sýriou. Tie musia byť prerušené až do momentu, keď sýrske orgány uskutočnia "očakávané demokratické reformy v hmatateľnej podobe". Odstúpenie sýrskej vlády z 29. marca podľa poslancov nebude stačiť na upokojenie stále silnejšieho pocitu frustrácie obyvateľstva. Uznesenie vyzýva sýrskeho prezidenta Bašara Asada na ukončenie represií voči politickej opozícii a bojovníkom za ľudské práva, zrušenie výnimočného stavu a uskutočnenie konkrétnych politických, hospodárskych a spoločenských reforiem.

V prípade Bahrajnu vyjadrili zákonodarcovia znepokojenie nad prítomnosťou cudzích vojsk na jeho území a vyzvali všetky strany na začatie širokého dialógu. Krajina by mala podľa nich postupne prejsť na cestu reforiem.

EP navrhuje OSN, prípadne Medzinárodnému trestnému súdu, aby sa špecificky zamerali v rámci vyšetrovania na útoky z 18. marca, keď prišlo o život 54 ľudí a viac ako 300 bolo zranených.

Vo všetkých troch spomínaných krajinách požaduje EP nezávislé vyšetrovanie všetkých útokov na demonštrantov. Zároveň poslanci vyjadrili možnosť prijatia sankcií, akými sú zmrazenie aktív či zákaz vstupu predstaviteľov režimu na územie EÚ.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy