EP podporil program Herkules III. zameraný na boj proti pašovaniu a falšovaniu

Brusel/Štrasburg 15. januára (TASR) – Európsky parlament dnes v Štrasburgu prijal správu s názvom "Program Herkules III. a ochrana finančných záujmov EÚ". Ide o program financovania nákupu zariadení a podpory opatrení v boji proti pašovaniu a falšovaniu tovarov a obchodným podvodom. Správa sa zamerala predovšetkým na pašovanie cigariet do priestoru EÚ.

Správu pripravila rumunská liberálna poslankyňa Monica Macoveiová, ktorá pred europoslancami zdôraznila, že len v roku 2011 členské štáty EÚ stratili vzhľadom na pašovanie cigariet na príjmoch z daní 11 miliárd eur.

"Tieto peniaze išli do vreciek tých, ktorí riadia organizovaný zločin. Metódy pašovania sa rýchlo vyvíjajú a zjavujú sa aj nové operačné spôsoby," upozornila Macoveiová. Pripomenula, že v roku 2012 posádka ruského nákladného lietadla prepašovala do Fínska približne štyri milióny kusov cigariet. Doložila aj príklad zo Slovenska, kde v júli 2012 vyšetrovacie orgány objavili pašerácky tunel medzi Užhorodom na Ukrajine a slovenským územím.

Spravodajkyňa spresnila, že finančné prostriedky, ktoré vygeneruje program Herkules III., budú určené na nákup skenerov na identifikáciu pašovaného tovaru v nákladných vozidlách, na automatické čítačky kódov na kontajneroch alebo na elektronické sledovacie a dešifrovacie zariadenia.

Program Herkules III. má rozpočet vo výške viac ako 104 miliónov eur. Ide už o tretiu generáciu programov Herkules.

Poslankyňa Macoveiová uviedla, že jej cieľom bolo, aby sa odstránili nedostatky zistené pri vykonávaní programu Herkules II. Rovnako dôležitá podľa nej bude aj transparentnosť v spravovaní programu zo strany členských štátov a koordinácia medzi nimi, Úradom EÚ pre boj proti podvodom (OLAF) a Európskou komisiou.

Podľa jej správy sa najmenej 75 percent výdavkov na Herkules III. preinvestuje na technické vybavenie, čiže na nákup moderného vybavenia, ktoré je veľmi drahé. Napríklad röntgenový prístroj na skenovanie kontajnerov stojí približne 1,5 milióna eur. Ďalšou dôležitou otázkou je miera spolufinancovania zo strany EK, ktorá je obmedzená na maximálne 80 percent oprávnených nákladov, avšak pre členské štáty, ktoré sú vystavené vysokému riziku pašovania, bude na úrovni 90 percent.

Podľa výročnej správy o rizikách agentúry FRONTEX za rok 2013 je riziko pašovania a falšovania tovarov vyššie v tých členských štátoch, ktoré majú pozemné alebo morské hranice s Ukrajinou, Ruskom a Bieloruskom.

"Je dôležité chrániť tieto členské štáty, ktoré nemajú dostatok zdrojov, pretože nakoniec všetky členské krajiny EÚ budú ťažiť z tohto opatrenia," zdôraznila autorka parlamentnej správy.

Nemecký socialistický europoslanec Jens Geier v tejto súvislosti uviedol, že zisky z pašovania tabaku sú obrovské, pretože riziká sú nižšie ako pri obchodovaní s drogami.

Poľský europoslanec Ryszard Czarnecki zo skupiny Európski konzervatívci a reformisti upozornil, že medzi kandidátskymi krajinami na vstup do EÚ je niekoľko takých, ktorých "ekonomika je založená na pašovaní". Chorvátska pravicová europoslankyňa Ruža Tomašičová dodala, že v roku 2013 došlo k badateľnému zvýšeniu množstva pašovaného tovaru zo susedných krajín mimo EÚ. To isté potvrdil aj litovský socialistický poslanec Zigmantas Balčytis, ktorý opísal, ako sú pobaltské štáty vystavené pašovanému tovaru. Podľa jeho slov predstavujú v niektorých regiónoch Litvy pašované cigarety až 40-percentný podiel na trhu.

Podporu poslancov EP pre program Herkules III. privítali aj eurokomisár pre vnútorný trh Michel Barnier a eurokomisár pre dane, audit a colnú úniu Algirdas Šemeta.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon