EP posiela delegáciu do pásma Gazy, avšak bez šéfa výboru pre zahraničné veci

Brusel 21. mája (TASR) – Problémy sprevádzajú budúcotýždňové vyslanie 15-člennej delegácie Európskeho parlamentu do pásma Gazy. Šéf výboru pre zahraničné vzťahy Gabriele Albertini (EPP) odmietol byť jej súčasťou a svojich kolegov obvinil zo zaujatosti.

Pracovná cesta zahŕňa od 24. do 27. mája stretnutia s vrcholnými predstaviteľmi Izraela a Palestíny, ako aj so zástupcami mimovládnych organizácií.

"Z 25 poslancov, z ktorých sa vyberali členovia delegácie, je menej ako prstov na jednej ruke takých, ktorých by sme mohli zadefinovať ako proizraelských, dokonca aj ako neutrálnych. Skôr než mierovú misiu to pripomína protiizraelskú propagandistickú akciu," cituje EU Observer Albertiniho slová, ktorými zdôvodnil vzdanie sa svojej nominácie.

Akciu zo strany EP nevidí v pozitívnom svetle ani izraelské veľvyslanectvo v Bruseli, ktoré si myslí, že zahraničná cesta len poskytuje morálnu podporu pre Hamas, militantnú palestínsku skupinu, ktorá pásmo Gazy ovláda.

"Nie je práve šťastným rozhodnutím, že delegácia, ktorá reprezentuje symboly európskej demokracie, sústreďuje svoj program na stretnutia s predstaviteľmi, reprezentujúcimi jednostranný náhľad na konflikt," cituje EU Observer oficiálne vyhlásenie izraelského veľvyslanectva.

Úmysly o podpore Hamasu poslanci popreli. Podľa nich je cieľom vidieť na vlastné oči pokrok rekonštrukčných snáh zo zdrojov EÚ a sledovanie aktivít Organizácie Spojených národov.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy