EP: Poslanci ostro odsúdil nedávne útoky na kresťanov

Štrasburg 20. januára (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dnes vyjadrili hlboké znepokojenie nad množiacimi sa prípadmi náboženskej neznášanlivosti, ktorá vedie k hromadnému odchodu mnohých kresťanov najmä z krajín Blízkeho východu. Zároveň ostro odsúdili nedávne útoky na kresťanské komunity v krajinách Afriky a Ázie.

Náboženstvo by nemalo byť zneužívané páchateľmi teroristických činov, ale ani ako nástroj na dosahovanie politických cieľov, uvádza sa v uznesení, ktoré schválil EP v Štrasburgu. Poslanci zároveň vyjadrili podporu "všetkým iniciatívam zameraným na presadzovanie dialógu a vzájomného rešpektovania" medzi náboženskými komunitami.

Europarlament odsúdil násilné prerušenie vianočnej omše, ktorej sa zúčastnilo zvyšných 300 kresťanov žijúcich v severnej, Tureckom okupovanej časti Cypru. Pozornosť venoval aj pakistanskému zákonu o rúhačstve, ktorý sa "stále využíva na prenasledovanie náboženských skupín vrátane kresťanov". Uznesenie sa zaoberá aj situáciou kresťanských komunít na Filipínach, v Iráne a Iraku, ale aj v Nigérii.

V súvislosti s nedávnym teroristickým útokom na koptských kresťanov v Alexandrii poslanci EP privítali reakciu egyptskej verejnosti, ale aj predstaviteľov vlády a náboženského života, ktorí tento čin rázne odsúdili. V uznesení zároveň vyzdvihli význam spoločných demonštrácií kresťanov a moslimov proti útoku.

Dodržiavanie slobody náboženského vyznania alebo viery patrí medzi základné zásady, na ktorých je postavená Európska únia a predstavuje "spoločný základ jej vzťahov s tretími krajinami," uvádza sa v uznesení.

Parlament žiada, aby sa najbližšie zasadnutie Rady pre vonkajšie vzťahy, ktoré sa uskutoční 31. januára 2011, venovalo aj otázke prenasledovania kresťanov a dodržiavania slobody vierovyznania. Diskusia by podľa poslancov mala viesť k identifikácii konkrétnych nástrojov, ktorými by bolo možné zaručiť bezpečnosť a ochranu kresťanských komunít vo svete.

Jedným z týchto nástrojov má byť aj nová stratégia EÚ v oblasti posilnenia práva na slobodu náboženského vyznania, ktorej súčasťou by boli aj opatrenia voči štátom, ktoré vedome zanedbávajú ochranu náboženských komunít, uviedla pre TASR Ivana Janíková Stavrovská z Informačnej kancelárie EP v SR.

"Je dôležité, že poslanci všetkých frakcií jasne odsúdili násilie, ktorého terčom sú kresťanské komunity predovšetkým na Blízkom východe. Ale ešte dôležitejšie je, že prijaté uznesenie požaduje od Rady a Komisie konkrétne kroky. Pretože ak máme naozaj pomôcť ohrozeným kresťanským komunitám, tak za slovami podpory musia nasledovať činy," uviedla slovenská europoslankyňa Anna Záborská.

juh