EP: Poslanci ostro odsúdili bieloruský režim, žiadajú sankcie

Štrasburg 20. januára (TASR) – Európska únia musí zakázať predstaviteľom bieloruského režimu vstup na svoje územie a zmraziť ich aktíva. Uvádza sa to v uznesení, ktoré dnes schválil Európsky parlament v Štrasburgu.

Opatrenie sa má dotknúť aj sudcov a príslušníkov bezpečnostného aparátu, ktorí sa podieľali na násilnom potlačení povolebných demonštrácií v decembri 2010. Zmiernenie sankcií by malo byť podmienené prepustením opozičných lídrov.

Uznesenie ostro odsudzuje brutálny zásah policajných zložiek a útvarov KGB voči demonštrantom v deň volieb z 19. decembra 2010. Zároveň vyzýva na nezávislé a nestranné medzinárodné vyšetrenie týchto udalostí pod dohľadom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Poslanci tiež žiadajú zopakovanie volieb tak, aby spĺňali medzinárodné štandardy OBSE a boli založené na princípoch slobody, spravodlivosti a transparentnosti.

Parlament vyzval na zavedenie sankcií, ktoré by znemožnili čelným predstaviteľom bieloruského režimu vstup na územie EÚ. Súčasťou opatrení by malo byť aj zmrazenie ich aktív. Sankcie by sa týkali všetkých predstaviteľov hlavných bieloruských orgánov, štátnych úradníkov, ale aj členov justičných a bezpečnostných zložiek, ktoré sa podieľali na represiách z 19. decembra 2010. Do úvahy by mohli prichádzať aj ďalšie sankcie ekonomického charakteru. Išlo by napríklad o zmrazenie finančnej pomoci Medzinárodného menového fondu, Európskej investičnej banky, či Európskej banky pre obnovu a rozvoj.

Navrhované opatrenia sú v súlade so spoločným vyhlásením, ktoré vydal 12. januára 2011 predseda EP Jerzy Buzek spolu s predstaviteľmi viacerých parlamentných výborov a delegácií. Sankcie by mali zostať v platnosti minimálne do doby, kým bieloruské orgány neprepustia všetkých politických väzňov.

Parlament vyzval EÚ na zjednodušenie procesu vydávania víz bieloruským občanom s cieľom uľahčiť im vstup na svoje územie. Poslanci tiež žiadajú zvýšenie finančnej podpory pre nezávislé médiá ako TV Belsat, Európske rádio pre Bielorusko, či Rádio Racja, ako aj pre mimovládne organizácie presadzujúce demokraciu, ktoré sú v opozícii voči súčasnému režimu.

Občianske združenia, ktorých existencia bola v Bielorusku zakázaná, by mali získať právo zaregistrovať sa na území únie. Zároveň by mohli využívať programy EÚ. Spolupráca s bieloruskými štátnymi médiami by podľa EP mala byť, naopak, pozastavená, uviedla pre TASR Ivana Janíková Stavrovská z Informačnej kancelárie EP v SR.

juh