EP privítal rozhodnutie, že v EÚ bude rok 2015 Európskym rokom pre rozvoj

Brusel 12. novembra (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) privítali rozhodnutie o tom, že rok 2015 bude v EÚ Európskym rokom pre rozvoj (EYD) s mottom „Náš svet, naša budúcnosť, naša dôstojnosť“. Podľa europoslancov ide o vhodnú príležitosť pripomenúť Európanom, že EÚ je svetovým lídrom v rámci boja proti hladu a odstraňovaniu chudoby vo svete.

Europoslanci sa k tejto tematike vyjadrili v rámci utorkovej prvej debaty o možných činnostiach v rámci Európskeho roka pre rozvoj. EYD podľa ich odkazu musí ukotviť „prorozvojové myslenie“ vo všetkých dôležitých inštitúciách na svete.

„Ide o vôbec prvý Európsky rok zaoberajúci sa vonkajšou činnosťou EÚ. Poskytne nám to jedinečnú príležitosť zapojiť sa s občanmi do príspevkov únie v boji proti hladu a odstraňovaniu chudoby na celom svete,“ uviedla v tejto súvislosti predsedníčka parlamentného Výboru pre rozvoj Linda McAvanová.

Za šéfa koordinačnej skupiny EP pre EYD bol určený luxemburský liberálny poslanec Charles Goerens. Bude predkladať návrhy poslancov k účasti EP na aktivitách v prospech cieľov EYD.

Poslanci v utorkovej rozprave zdôraznili, že kľúčovú úlohu pri určení roka 2015 za Európsky rok pre rozvoj zohral práve europarlament.

Zákonodarný zbor EÚ sa v tomto smere bude aktívne zapájať do rôznych aktivít – od spolupráce s občanmi až po národné parlamenty – a zúčastní sa na otváracom ceremoniáli k EYD, ktorý sa uskutoční v januári v Rige pri príležitosti prebratia polročného predsedníctva v EÚ Lotyšskom.

Europarlament už avizoval viacero vypočutí s odborníkmi a zodpovednými politikmi. V januári to bude na tému cieľov rozvojovej pomoci EÚ po roku 2015, vo februári o budúcnosti financovania rozvojových cieľov. EP bude zároveň zastupovať EÚ na viacerých medzinárodných rokovaniach na vysokej úrovni o otázkach rozvoja.

Tematické okruhy pre „európske roky“ sú navrhnuté Európskou komisiou a musia byť schválené v Európskom parlamente i v Rade EÚ. Táto tradícia vznikla v roku 1983, ktorý bol tematicky venovaný malým a stredným podnikom.

Rok 2011 patril dobrovoľníkom, 2012 bol venovaný aktívnemu starnutiu a posledné dva roky boli aj vzhľadom na význam tohoročných májových volieb do EP označené za Európsky rok občanov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem