Strážcovia nevpustili do europarlamentu študentov pre protimafiánske tričká

Brusel 18. marca (TASR) – Bezpečnostná služba Európskeho parlamentu v Bruseli sa dnes postarala o rozruch, keď do budovy nevpustila 80 študentov, ktorí mali na sebe tričká s protimafiánskymi nápismi. Strážcovia argumentovali tým, že nápisy mali politický odkaz, čo je porušením pravidiel pre návštevníkov.

Študentská delegácia z univerzity v sicílskom Palerme prišla na konferenciu o boji proti mafii. Jej členovia mali tričká s heslami "Žiadnu mafiu – Sicílčania proti všetkým druhom mafie" v taliančine, angličtine, francúzštine a nemčine. Keď to bezpečnostná služba zbadala, zabránila im vstúpiť do parlamentných priestorov.

Študenti museli problematické kusy oblečenia vyzliecť. Tričká do budovy vzali dvaja europoslanci, pre ktorých takéto reštriktívne pravidlá pre návštevníkov neplatia.

Líder parlamentnej frakcie socialistov a demokratov Martin Schulz uviedol, že v EP podá protest za "neprijateľné" zaobchádzanie bezpečnostnej služby.

"Štyria členovia bezpečnostnej služby zostali strážiť pred rokovacou miestnosťou (kde sa protimafiánske konferencia konala), aby zaistila, že návštevníci si tričká znovu neoblečú," uviedla parlamentná sociálnodemokratická skupina.

Zdroj: DPA

3 hol bar