EP: Vďaka Poliakovi Ivaszkiewiczovi budú mať možno euroskeptcii frakciu v EP

Štrasburg 20. októbra (TASR) – Iba štyri dni po zániku euroskeptickej frakcie Európa slobody a priamej demokracie (EFDD) v Európskom parlamente informoval dnes jej niekdajší šéf, britský europoslanec Nigel Farage o jej údajnom obnovení.

Skupina euroskeptických europoslancov stratila po odchode Ivety Grigulovej (Lotyšsko) zo svojich radov predstaviteľa jednej z minimálneho počtu najmenej siedmich členských krajín únie, čo je podobne ako najmenej 25 členov podmienkou existencie samostatnej frakcie.

Farage sa však medzičasom dohodol s 52-ročným Jaroslawom Iwaszkiewiczom z poľskej strany Kongres novej pravice, ktorý chcel podľa vlastných slov pomôcť pri zachovaní jedinej frakcie euroskeptikov v Európskom parlamente.

Hovorca kontinentálneho zákonodarného zboru však v reakcii na Farageove slová o tom, že aj keď „signál dočasne zoslabol, program je od dneška obnovený“, reagoval upozornením, že frakcia EFDD zanikla a nemožno ju obnoviť.

Prirodzene, dodal, možno začať podľa predpisov procedúru zriadenia novej frakcie, čo platí identicky pre všetky frakcie Európskeho parlamentu, EFDD nevynímajúc.

Táto frakcia vznikla po tohtoročných májových voľbách do Európskeho parlamentu. V predošlom volebnom období mala skratku EFD – Európa slobody a demokracie. Polovicu z frakcie tvoria poslanci zo Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), ktorá chce, aby Veľká Británia opustila EÚ. Ďalších 17 poslancov je z talianskeho Hnutia piatich hviezd (M5S) vedeného komikom Beppem Grillom, zastúpenie majú ešte europoslanci z ČR, Litvy, Francúzska a Švédska, pričom Lotyšsko by malo teraz nahradiť Poľsko.

5 12 le gon