Verhofstadt v ostrej kritike vystríha Putina pred ruskou jarou

Brusel 24. januára (TASR) – Šéf Aliancie liberálov a demokratov (ALDE) v Európskom parlamente Guy Verhofstadt dnes ostro odsúdil pomery v Rusku v reakcii na správu ruského liberálneho zoskupenia Jabloko o tom, že jeho líder Grigorij Javlinskij sa nemôže uchádzať o úrad prezidenta. Verhofstadt ruskému premiérovi Vladimírovi Putinovi odkázal, že prichádza jar, čas politických zmien.

"Odmietnutím zaregistrovať Grigorija Javlinského ako kandidáta v prezidentských voľbách odbúral Kremeľ akékoľvek nádeje na alternatívu predstavu o Rusku," uviedol líder tretej najsilnejšej frakcie v Európskom parlamente.

Prezidentské voľby, ktoré sa v Rusku budú konať 4. marca, budú podľa šéfa ALDE ďalším krokom späť pre demokraciu v tejto krajine.

"Občania Ruska už demonštrovali svoju nespokojnosť so súčasným vládnym režimom a žiadajú zmenu," uviedol Verhofstadt a dodal, že ruská vláda by mala umožniť registráciu do súboj o prezidentský post aj pre lídrov opozičných politických strán. Ináč podľa neho hrozí, že si Európska únia bude musieť zvyknúť na predstavu Ruska s Putinom pri moci až do roku 2024.

"Očakávaný prezident by mal lepšie poslúchať vôľu ľudu. Pán Putin, buďte na pozore, jar sa blíži," odkázal Verhofstadt súčasnému ruskému premiérovi s odkazom na minuloročnú arabskú jar, ktorá zvrhla autoritatívne režimy vo viacerých arabských krajinách.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon