EP vyzval bojujúce strany v Sýrii na pokračovanie konferencie Ženeva-2

Brusel/Štrasburg 6. februára (TASR) – Konferencia Ženeva-2 o Sýrii musí pokračovať, aby sa mohlo dospieť k politickému a demokratickému riešeniu konfliktu a pripravil sa skutočný prechod krajiny k slobode a demokracii. Na tomto názore sa dnes zhodli poslanci Európskeho parlamentu (EP) počas zasadnutia v Štrasburgu.

Poslanci EP upozornili, že trvalé riešenie súčasnej krízy v Sýrii možno dosiahnuť iba prostredníctvom širokého politického procesu pod sýrskym vedením a s podporou medzinárodného spoločenstva. Vyjadrili znepokojenie nad rastúcim zapojením extrémistických islamských skupín a zahraničných bojovníkov do konfliktu a vyzvali opozíciu, aby bola jednotnejšia a lepšie organizovaná.

Zmiernenie utrpenia miliónov Sýrčanov, ktorým chýbajú základné tovary a služby, musí byť pre EÚ a medzinárodné spoločenstvo prioritou, uviedli poslanci a vyzvali na bezodkladné prijatie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN k tejto humanitárnej otázke.

Podľa členov europarlamentu by všetky strany konfliktu mali uľahčiť poskytovanie humanitárnej pomoci všetkými možnými spôsobmi, a to aj naprieč hranicami a konfliktnými líniami, a zaistiť bezpečnosť zdravotníckych a humanitárnych pracovníkov.

Poslanci požiadali EÚ, aby skoordinovala svoje úsilie s cieľom dosiahnuť prepustenie držiteľky Sacharovovej ceny za rok 2011 Razán Zajtúnovej, ktorá bola v decembri 2013 v Damasku spolu so svojím manželom unesená. Okamžite a bezpodmienečne by tiež mali byť prepustení všetci politickí väzni, zdravotnícky personál, humanitárni pracovníci, novinári, náboženskí predstavitelia a aktivisti za ľudské práva, uvádza sa v uznesení EP.

Poslanci zároveň vyzvali sýrske orgány, aby dodržiavali harmonogram ničenia arzenálu chemických zbraní.

Predseda EP Martin Schulz vzdal pred hlasovaním hold všetkým novinárom, ktorí prišli o život v Sýrii a ktorí počas sýrskeho konfliktu "bránia právo na informácie aj za cenu vlastného života". Upozornil, že bez ich práce by sme sa nedozvedeli nič o zverstvách a každodennom utrpení obyvateľov v Sýrii. A zároveň vyzval na "okamžité prepustenie" všetkých zadržiavaných novinárov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) cve