EP vyzval na finančnú pomoc Ukrajine, ako aj cielené sankcie

Štrasburg 27. februára (TASR) – Európska únia musí poskytnúť Ukrajine okamžitú finančnú pomoc a zároveň zaviesť cielené sankcie proti osobám zodpovedným za násilie, uvádza sa v uznesení, ktoré dnes v Štrasburgu schválili poslanci Európskeho parlamentu.

Europoslanci v dokumente zdôraznili, že kľúčovými výzvami, pred ktorými dnes Ukrajina stojí, sú vedenie konštruktívneho dialógu medzi politickými silami v krajine, udržanie jej územnej celistvosti, boj proti korupcii a príprava slobodných a korektných volieb.

EÚ a medzinárodné finančné inštitúcie musia v snahe pomôcť Ukrajine prekonať zhoršujúcu sa ekonomickú a sociálnu situáciu a podporiť nevyhnutné reformy, poskytnúť postsovietskej republike krátkodobú finančnú pomoc, ale aj dlhodobejšiu podporu, vyplýva z uznesenia. Únia by tiež podľa poslancov mala pomôcť zorganizovať medzinárodnú konferenciu darcov.

Detaily o obsahu uznesenia poskytla TASR Informačná kancelária EP na Slovensku.

Európska únia musí v súlade s dohodou ministrov zahraničných vecí členských štátov z 20. februára prijať cielené sankcie vo forme zákazu vstupu na svoje územie a zmrazenie aktív na území EÚ pre všetky osoby zodpovedné za násilie na Ukrajine, uvádza sa v uznesení. Poslanci zároveň vyzvali členské štáty, aby zastavili prílev spreneverených peňazí z Ukrajiny.

Osoby, ktoré zneužili štátnu moc a dopustili sa zločinov voči občanom Ukrajiny, by mali byť postavené pred nezávislý súd, uvádza schválený text. Porušenia ľudských práv by mala vyšetriť nezávislá medzinárodná inštitúcia.

Dokument opakovane podčiarkuje, že EÚ je pripravená podpísať s Ukrajinou asociačnú dohodu a dohodu o voľnom obchode okamžite po tom, ako sa vyrieši súčasná politická kríza. Partnerstvo však nie je podľa EP konečným cieľom spolupráce EÚ a Ukrajiny. Poslanci pripomínajú, že Zmluva o Európskej únii umožňuje každému európskemu štátu, vrátane Ukrajiny, požiadať o členstvo v EÚ za predpokladu, že sa hlási k zásadám demokracie, dodržiavaniu základných slobôd, ľudských a menšinových práv a dodržiava zásady právneho štátu.

EÚ by podľa názoru europoslancov mala novej ukrajinskej vláde pomôcť bojovať so zakorenenou korupciou, ktorá brzdí rozvoj krajiny.

Uznesenie apeluje na všetky strany, aby nedali voľný priebeh túžbe po odplate a vyhli sa nezákonným odvetným opatreniam. Namiesto toho by podľa poslancov mali dať najavo zmysel pre zodpovednosť, zdržanlivosť a odhodlanie nadviazať skutočný dialóg s cieľom nachádzať kompromisné riešenia. Noví lídri Ukrajiny by sa mali jasne dištancovať od extrémistov a vyhýbať sa provokáciám, ktoré by mohli prilievať olej do ohňa separatistickým pohybom, varuje dokument schválený Európskym parlamentom. Jeho poslanci vyzvali ukrajinský parlament a novú ukrajinskú vládu, aby dodržiavala práva menšín v krajine, vrátane práva na používanie ruštiny a ďalších menšinových jazykov. Odsúdili tiež útok na sídlo Komunistickej strany Ukrajiny.

Poslanci zdôrazňujú, že prezidentské voľby, naplánované na 25. mája, musia byť dôveryhodné, slobodné a korektné. Parlament preto vyzval Najvyššiu radu (ukrajinský parlament), aby prijala potrebné volebné zákony, vrátane nového zákona o financovaní politických strán. Uznesenie tiež vyzýva na zorganizovanie parlamentných volieb do konca tohto roka.

Uznesenie pripomína, že Ruská federácia zaručila prostredníctvom Budapeštianskeho memoranda, ktoré podpísali aj Spojené štáty americké a Veľká Británia, jestvujúce hranice Ukrajiny. V tom istom akte sa zaviazala, že sa zdrží hospodárskeho nátlaku, pomocou ktorého by mohla krajinu podriadiť vlastným záujmom.

Slovenský europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS) v reakcii uviedol, že únia musí mať pre Ukrajinu pripravený konkrétny reformný plán. "Musí ísť o jasnú a adresnú pomoc s ekonomickým rozmerom. Na Ukrajine sa musia zmieriť dva politické tábory a dopracovať sa k slobodným prezidentským voľbám v máji. Musíme sa aktívne vložiť do mediácie na Ukrajine a jasne trvať na pozitívnej role Ruska," zdôraznil.

"Dnes je najdôležitejšie, aby politici ukázali zmysel pre zodpovednosť, vylúčili mimosúdne odvety a urobili všetko preto, aby sa nastolila dôvera občanov v politiku a činnosti inštitúcií na základe rešpektovania etnických princípov, identity a jazyka," uviedla europoslankyňa Monika Smolková (SMER-SD).

"Jadrom prijatej rezolúcie je požiadavka demokratických volieb a stabilizácie situácie: to si vyžaduje zastaviť procesy divokej pomsty a nastoliť právny stav. A samozrejme, okamžité riešenie katastrofálnej ekonomickej situácie," uviedol poslanec Boris Zala (SMER-SD).

le gon