EP vyzval na potrebu uznania Kosova všetkými štátmi EÚ

Štrasburg/Brusel 8. júla (TASR) – Európsky parlament (EP) dnes prostredníctvom uznesenia vyzval na potrebu jednotného prístupu zo strany členských krajín EÚ ku Kosovu. Päť z nich, medzi nimi aj Slovensko, doteraz neuznalo jeho nezávislosť. Uznesenie o Kosove schválil EP pomerom hlasov 455 za, 155 proti, 28 poslancov sa zdržalo.

V uznesení sa uvádza, že EP "by uvítal uznanie nezávislosti Kosova všetkými členskými štátmi EÚ". Nezávislosť srbskej provincie, ktorá bola vyhlásená 18. februára 2008, dodnes neuznáva päť členov EÚ – Španielsko, Grécko, Cyprus, Rumunsko a Slovensko. Doposiaľ bolo Kosovo uznané 66 krajinami sveta.

EP sa cíti znepokojený stavom vzťahov Kosova so Srbskom, najmä situáciou na severe Kosova, ktoré "aj naďalej trpí vážnymi nedostatkami v oblasti právneho štátu, narastajúcim tlakom na občiansku spoločnosť a jej zastrašovaním radikálnymi skupinami a organizovaným zločinom". Zdôrazňuje preto, že dobré susedské vzťahy sú kľúčovým predpokladom pre splnenie úsilia Srbska, ako aj Kosova a všetkých ostatných krajín regiónu na vstup do EÚ.

Poslanci ďalej vítajú podpísanie protokolu s misiou EULEX o policajnej spolupráci a žiadajú posilnenie spolupráce s touto misiou. Obe strany sa majú podľa poslancov zaviazať k účinnej cezhraničnej, regionálnej a miestnej spolupráci, ktorá je v najlepšom záujme celého obyvateľstva Kosova a jeho okolia.

Zákonodarný zbor vyzýva preto členské štáty EÚ i Európsku komisiu, aby vyvinuli čo najväčšie úsilie na urýchlené prijatie jednotných dočasných zjednodušených postupov s cieľom uľahčiť občanom cestovanie, najmä vzhľadom na možnosti vytvorené novým vízovým kódexom. Komisia má tiež kosovským orgánom čo najskôr oznámiť zoznam krokov, ktoré musia vykonať pred prípravou plánu na bezvízový styk.

Parlament v uznesení zdôrazňuje, že rok 2010 je rozhodujúcim pre vládu Kosova a všetky úrovne správy v záujme dosiahnutia pokroku v kľúčových reformách, najmä čo sa týka boja proti korupcii a organizovanému zločinu, ako aj reforiem verejnej správy. Vyjadruje "veľké znepokojenie nad všeobecne rozšírenou korupciou, ktorá je spolu s organizovaným zločinom naďalej jedným z najväčších problémov v Kosove".

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy