EP vyzval na začatie prístupových rokovaní s Macedónskom

Brusel/Štrasburg 7. apríla (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali na okamžité začatie prístupových rokovaní s Macedónskom a zároveň žiadajú doriešenie dlhotrvajúceho sporu o názov tejto kandidátskej krajiny.

Poslanci apelujú v dnešnom uznesení najmä na Grécko, ktoré už niekoľko rokov blokuje prístupový proces susednej krajiny. Atény neuznávajú názov Macedónsko, ktoré sa nepoužíva ani ako oficiálny názov krajiny, namiesto neho sa ujala v angličtine skratka FYROM (Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko). Gréci argumentujú tým, že ich severná provincia má historicky daný nárok na používanie tohto názvu a kompromisné riešenie pre meno bývalej juhoslovanskej republiky sa doteraz nenašlo.

Poslanci v uznesení vyjadrili "hlboké poľutovanie nad skutočnosťou, že spor o názov s Gréckom aj naďalej blokuje cestu krajiny do EÚ" a pripomenuli odporúčanie Európskeho parlamentu členským štátom zastúpeným v Rade EÚ, aby okamžite začali prístupové rokovania. Európsky parlament sa zároveň obáva rastúceho etnického napätia, poslancov znepokojuje aj aktuálna vnútropolitická situácia a stav politickej kultúry v krajine. V súvislosti s predčasnými voľbami plénum vyzvalo všetky politické strany, aby vo volebnom procese zohrali aktívnu a konštruktívnu úlohu.

Problémom naďalej zostáva vysoká nezamestnanosť mládeže, stále príliš rozšírená korupcia, nedokončená reforma súdnictva, ale aj útoky na predstaviteľov občianskej spoločnosti, zhoršujúci sa stav slobody médií vrátane ich politizácie a zasahovania do práce novinárov.

"Som rád, že parlament prijal uznesenie, ktoré vyzýva na okamžité začatie prístupových rokovaní s Macedónskom. Táto krajina čakala na túto chvíľu už veľmi dlho. Verím, že je dôležité, aby Macedónsko dostalo pozitívnu agendu na ktorej môže pracovať. Mala by to byť európska agenda. Vláda musí ukázať odhodlanie pokračovať v reformných procesoch. Hlavné výzvy sa týkajú oblastí verejnej správy, súdnictva, boja proti korupcii, slobody prejavu a médií a ekonomiky," komentoval prijatie uznesenia v oficiálnej správe slovenský europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS), ktorý je predsedom delegácie EP pre vzťahy s Albánskom, Bosnou a Hercegovinou, Srbskom, Čiernou Horou a Kosovom.