EPC: Kratší summit EÚ-Rusko je protestom únie proti agresívnej politike Moskvy

Brusel 27. januára (TASR) – V utorok sa v Bruseli uskutoční tradičný každoročný summit EÚ-Rusko, ktorého pôvodný dvojdňový program sa skrátil na jednodňové rokovania. Dôvodom skrátenia summitu je zámer EÚ vyjadriť nespokojnosť s agresívnou politikou Ruska voči krajinám, ktoré sa nachádzajú na hraniciach únie a Ruska. Slová analytika Centra pre európsku politiku (EPC) Paula Ivana dnes cituje rumunská tlačová agentúra Agerpress.

Podľa zdrojov z diplomatického prostredia EÚ bol dvojdňový summit skrátený na necelý deň, pričom sa neočakávajú príliš veľké výsledky, lebo pôjde skôr o "neformálne diskusie" o témach, ktoré sú predmetom záujmu medzi oboma stranami.

"Očakáva sa, že európski a ruskí lídri zhodnotia medzinárodnú situáciu a určite bude túžba, aby diskutovali aj o situácii na Ukrajine. Takisto budú rokovať o spôsoboch spolupráce medzi dvoma integračnými projektmi – EÚ a Eurázijskou úniou ruského prezidenta Vladimíra Putina," uviedol Paul Ivan z bruselského EPC.

Podľa Ivana – po rozhodnutí ukrajinskej vlády vlani v novembri na poslednú chvíľu zrušiť podpis asociačnej dohody s EÚ – sa dá očakávať, že delegácia EÚ počas summitu prednesie problematiku ruského vplyvu na zahraničnú politiku Ukrajiny.

"S cieľom vyriešiť vnútornú situáciu na Ukrajine je želateľné, aby sa toto riešilo mierovou cestou. Vidieť rôzne iniciatívy na strane EÚ robiť zmierovateľov medzi dvoma stranami, návštevami eurokomisára Štefana Füleho a šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej. V podstate je tu snaha upokojiť vášne a nájsť kompromis," zhodnotil analytik EPC postoj EÚ voči dianiu na Ukrajine. Zároveň však upozornil, že vyriešenie krízy na Ukrajine vďaka úsiliu EÚ ruská strana nemusí správne chápať, nakoľko Moskva vníma vlastnou optikou udalosti, ku ktorým dochádza v tejto časti Európy.

Ivan spresnil, že ak niektorá z bývalých sovietskych krajín, ktoré sú súčasťou Východného partnerstva, podpíše asociačnú dohodu s EÚ, z pohľadu Moskvy to znamená, že je to na úkor Ruska, že Rusko túto krajinu "stratí."

Analytik upozornil na to, že Rusko v podstate chcelo zastaviť podpis asociačnej dohody Ukrajiny s EÚ, čo sa mu aj podarilo a bude sa snažiť urobiť ďalšie opatrenia v tomto smere.

"Môžeme sa domnievať, že zhoršenie situácie na Ukrajine by sa hodilo Rusku, nakoľko by to viedlo k zhoršeniu vzťahov s EÚ. Už teraz vidíme, že existuje viacero európskych vodcov, ktorí uviedli možnosť sankcií vzhľadom na prvé obete nepokojov v Kyjeve," upozornil Ivan. Dodal, že použitím sankcií EÚ voči ukrajinským predstaviteľom alebo tým štátnym úradníkom, ktorí podporujú násilie v Kyjeve, by zjavne viedlo k odkladu rokovaní o asociačnej dohode.

Podľa analytika EPC práve ruský postoj k Ukrajine a ďalším krajinám, ktoré sú členmi Východného partnerstva, boli dôvodom, prečo bol summit EÚ-Rusko skrátený tak časovo, ako aj významom jeho účastníkov. Má to byť nepriamy signál, že EÚ je nespokojná s "agresívnou politikou" Ruska v krajinách susediacimi s oboma zónami.

Paul Ivan tvrdí, že aj keď EÚ ruskej delegácii v Bruseli odovzdá stanovisko, že nebude akceptovať pokračujúci tlak Moskvy na krajiny Východného partnerstva, k zmene oficiálneho tónu vo vzťahoch medzi oboma stranami zrejme nedôjde. Brusel si totiž dobre uvedomuje, že Rusko má stále dosť nástrojov, ako vplývať na proces zbližovania EÚ s Gruzínskom a Moldavskom, ktoré parafovali asociačné dohody a dohody o voľnom obchode s EÚ. Platí to najmä v prípade Moldavska, kde Rusko má stále silné páky, ako vplývať na dianie v tejto krajine.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dod