Erdogan: Asimilácia je zločin proti ľudskosti

Krátka správa

„..trochu propagandy pre popstar tureckej politiky“, zhodnotili nemecké médiá vystúpenie tureckého premiéra Tayyipa Erdogana v dokonale pripravenej prezentácii v kolínskej aréne. Prednášku pred 15 tisícovým publikom zloženým z Turkov žijúcich v Nemecku sprevádzali video projekcie z motívmi z Turecka, obrazy tureckej vlajky a heslo: „Snívam o Turecku“.

V kolínskom prejave sa venoval predovšetkým vnútopolitickému vývoju v Turecku. O vstupe Turecka do EÚ mal pre auditórium jasný odkaz: „Neexistuje žiadna alternatíva k plnému členstvu“. Turkov žijúcich v Nemecku vyzval, aby sa integrovali do spoločnosti a učili sa nemčinu, varoval však pred asimiláciou: „Nikdo nemôže od vás očakávať, aby ste sa asimilovali“, píšu Süddeutsche Zeitung (SZ). Asimiláciu označil za zločin proti ľudskosti.

V rámci návštevy Nemecka sa Erdogan stretol so skupinou nemeckých a tureckých študentov. Pri tejto príležitosti navrhol, aby sa v Nemecku zakladalo viac škôl a univerzít, kde by sa vyučovalo v turečtine, učiteľov by podľa neho mohlo poslať Turecko.

Erdoganov návrh vyvolal odmietavé reakcie medzi nemeckými politikmi. Predseda strany CSU ho nazval „jedom pre integráciu“. Spolkový minister vnútra Wolfagng Schäuble v reakcii na Erdoganov návrh žiadal, aby sa ľudia tureckého pôvodu neuťahovali do vlastného „tureckého sveta“. Nemeckí komentátori upozorňujú, že v Istanbule sú školy, kde sa vyučuje po nemecky a je oficiálnou politikou vlády, že vysiela učiteľov do zahraničia. Podľa nemeckých médií už dnes pracuje v Nemecku približne 500 tureckých učiteľov, väčšinou vyučujú turečtinu.

Počas návštevy tureckého premiéra publikoval nemecký denník SZ Erdoganov autorský článok, v ktorom premiér tvrdí, že jedine s Tureckom sa Európska únia stane globálnym hráčom, o čom môže dnes iba snívať. Zdôrazňuje, že Turecko sa stalo symbolom pozitívnej zmeny nie len na Balkáne, v regióne Čierneho mora, ale aj Stredomorskom regióne, Pakistane,  Afganistane, Strednej Ázii a Afrike. Pripomína, že Turecko má dobré vzťahy s Izraelom aj arabskými štátmi, čo mu umožňuje hrať aktívnu úlohu v blízkovýchodnom mierovom procese.

V Turecku došlo minulý týždeň k ústavnej zmene, ktorá uvoľňuje prísny zákaz nosenia ženských pokrývok hlavy na univerzitách, ktorý platil od roku 1997. Vláda argumentuje, že zákaz znemožnuje mnohým ženám prístup ku vzdelaniu. Povolené budú len voľne zviazané šatky pod krkom. Šatky, ktoré zakrývajú aj krk, sú naďalej zakázané, rovnako ako burka. Kritici krok označujú za pomalé odbúravanie sekulárneho charakteru štátu. Poslankyňa EP za stranu európskych ľudovcov (EPP-ED) Ria Oomen-Ruijten uviedla, že nová úprava by mohla viesť k morálnemu tlaku na turecké ženy, aby na univerzitách nosili pokrývku hlavy.