Erdogan presviedčal Sarkozyho

Pri príležitosti záverečného ceremoniálu kultúrneho festivalu Turkish Season v Paríži, ktorý trval deväť mesiacov a konalo sa v rámci neho 600 podujatí v 120 mestách, Erdogan hovoril o dlhotrvajúcich väzbách, ktoré spájajú obe krajiny.  

Turecký premiér citoval Amina Maaloufa, francúzskeho spisovateľa libanonského pôvodu. Dodal, že jeho knihy ukazujú, ako sú kresťanská a islamská kultúra, jazyky a osudy spolu prepojené.

Turecké médiá sa sústredili skôr na absenciu francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho na ceremónii, čo sa interpretovalo ako dôkaz, že francúzsky prezident nechce venovať príliš veľa pozornosti snahe Turecka o plné členstvo v Európskej únii. Sarkozy vytrvalo pri tejto téme hovorí o alternatívnej ponuke privilegovaného partnerstva s Ankarou.

Prístupový proces Turecka do EÚ sa dokonca nedostal ani do oficiálnej agendy priamych rokovaní medzi Sarkozym a Erdoganom.

Ešte pred cestou do Paríža sa Erdogan v rozhovore pre francúzsky denník Le Figaro vyjadril, že mu je ľúto, že Sarkozy nezdieľa podobne pozitívny prístup k snahe Turecka vstúpiť do EÚ ako jeho predchodca v úrade Jaques Chirac.

„Zmenil sa len líder. Strana je tá istá. Preto je pre mňa ťažké pochopiť, prečo sa veci dejú týmto smerom. Dúfam, že moja návšteva mi pomôže nájsť riešenie“, povedal.

Erdogan tiež ľutuje, že Sarkozy v poslednom čase nenavštívil Turecko. Ostro to kontrastuje s tým, že nemecká kancelárka Angela Merkelová (ktorá podobne členstvo Turecka odmieta) uplynulý týždeň navštívila Turecko už po druhýkrát od roku 2006.

„Pán Sarkozy ešte neprišiel. Spomína cestu, ktorú absolvoval, keď bol mladý. Mal by prísť a vidieť ako vyzerá dnešné Turecko“, povedal.

Po 45 minútovom stretnutí s Erdoganom v Elyzejskom paláci Sarkozyho kancelária oznámila, že prezident Turecko navštívi krátko po tom, ako Paríž v novembri preberie predsedníctvo G20.

Európska budúcnosť Turecka ale nie je jedinou problematickou témou v vzťahoch medzi Parížom a Ankarou. Na rozdiel od Sarkozyho, ktorý by rád pritvrdil v sankciách uvalených na Irán, Erdogan je v otázke ich efektívnosti akýchkoľvek ďalších sankcií v súvislosti s iránskym jadrovým programom skôr skeptický a hovorí, že podporuje diplomatické riešenie.

Turecko je momentálne nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN. Tento týždeň sa v New Yorku pred načrtnutím nového kola sankcií koná stretnutie medzi Spojenými štátmi, Veľkou Britániou, Francúzskom, Nemeckom a Ruskom a Čínou.

Keď sa tieto krajny dohodnú, predložia návrh desiatim členom Bezpečnostnej rady. Proti budú pravdepodobne Libanon, Turecko a Brazília. Rozhodnutia BR OSN vyžadujú hlas desiatich jej členov vrátane všetkých piatch stálych členov.