ERDOGAN:O členstvo v EÚ sme požiadali pred 50 rokmi a stále sme pred jej dverami

Bratislava 6. februára (TASR) – Hoci Turecko oficiálne požiadalo o vstup do Európskej únie v roku 1963, stále stojí pred jej dverami. Brusel Ankare doteraz nedokázal povedať, v ktorých oblastiach zlyhala. Po dnešnom rokovaní so svojím slovenským partnerom Robertom Ficom to vyhlásil turecký predseda vlády Recep Tayyip Erdogan. Ten je v Bratislave na oficiálnej návšteve.

"Keď chcete dať niekomu negatívne stanovisko, je k tomu široká škála zámienok, ktoré sa dajú na tento účel využiť," podčiarkol s tým, že Slovensko v tomto predstavuje výnimku. Potvrdil, že jeho krajina sa bude naďalej odhodlane a trpezlivo usilovať o členstvo, ale v istom momente nastane chvíľa, keď si povie dosť.

Fico je presvedčený o tom, že negociácie medzi Tureckom a Európskou úniou potrebujú nový stimul. Poukázal na to, že Slovensko podporuje ďalšie rozširovanie únie. "Presadzujeme zásadu, že ak krajina, ktorá žiada o vstup do EÚ a spĺňa všetky podmienky, ktoré sa na to vyžadujú, má mať právo vstúpiť do tejto inštitúcie. Ak toto pravidlo už neplatí, je povinnosťou únie, aby to jasne a otvorene povedala," zdôraznil na tlačovej konferencii.

Turecko chce vstúpiť do EÚ ako prvá moslimská krajina. Status kandidátskej krajiny má už od roku 1999, prístupové rokovania sa začali v roku 2005. Problémom je predovšetkým spor o Cyprus, ktorý je rozdelený na grécky juh a turecký sever, rovnako tak nesúhlas s ich členstvom zo strany Francúzska a Nemecka. Berlín v decembri minulého roka vyzval na nový impulz v rokovaniach. Francúzsky prezident Francois Hollande síce ich kandidatúru otvorene nepodporil, vyjadril sa však, že by malo byť hodnotené na základe politických a ekonomických kritérií. Jeho predchodca Nicolas Sarkozy presadzoval názor, že Turecko do Európy nepatrí.

Ankara sa opakovane sťažuje na pomalé tempo rokovaní o vstupe do EÚ. Dosiaľ došlo k otvoreniu len 13 z 35 prístupových kapitol, mnohé boli "zmrazené". Európska komisia argumentuje, že krajina nedodržiava štandardné ľudské práva, slobodu slova a vierovyznania.

Napriek klesajúcej domácej podpore vstupu do EÚ Turecko pokračuje v prístupových rokovaniach a vyhlásilo, že sa chce stať členom únie do roku 2023, keď bude oslavovať 100. výročie založenia Tureckej republiky.

er dab