ERNST & YOUNG: Oživenie ekonomiky bude v nabližších rokoch pomalé

Bratislava 4. apríla (TASR) – Rast ekonomiky eurozóny bude v najbližších rokoch slabý, uvádza vo svojej prognóze poradenská spoločnosť Ernst & Young.

Vlani sa hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny zvýšil o 1,7 %. Podľa Ernst & Young sa tempo rastu ekonomiky regiónu tento rok spomalí na približne 1,5 %, čo "je výrazne menej než by sa očakávalo v tomto štádiu hospodárskeho cyklu". Na budúci rok by sa malo tempo zrýchliť na 1,7 % a v roku 2013 na 2 %.

"Do konca roka 2011 zostane úroveň ekonomickej aktivity výrazne pod svojím predkrízovým vrcholom," píše sa v analýze poradenskej firmy. "Očakávame tiež, že nezamestnanosť klesne na svoje dno v tomto roku, pričom počet pracovných miest bude na konci roka 2011 o 200.000 pod svojím predkrízovým vrcholom."

Táto predpoveď je však podľa Ernst & Young stále pomerne pozitívnym scenárom, keďže nepredpokladá ďalšiu eskaláciu napätia na Blízkom východe. Okrem toho počíta s upokojením finančných trhov, s pokračovaním fiškálnej konsolidácie a s tým, že vlády prijmú opatrenia, ktoré uistia investorov, že zvládnu terajšiu dlhovú krízu a vyhnú sa ďalším. Posledným predpokladom, s ktorým počíta základný scenár, je postupná reštrukturalizácia bankového sektora eurozóny, ktorý sa vyhne rozsiahlejším turbulenciám.

Rovnako ako vlani motorom rastu HDP eurozóny bude aj v tomto roku export. Vývoz by sa mal tento rok zvýšiť o 6,4 % po 10-% raste v roku 2010. Základný scenár počíta s tým, že globálny rast zostane robustný, pričom jeho motorom budú rozvíjajúce sa trhy rovnako ako USA.

Súkromná spotreba a investície sa budú oživovať len postupne, keďže sa očakáva mierny rast príjmov domácností rovnako ako ziskov firiem.

Informovala o tom Ernst & Young.