Ernst & Young: Počet nezamestnaých v eurozóne vzrastie na 20 miliónov

Berlín 3. januára (TASR) – Experti očakávajú, že počet nezamestnaných v eurozóne vyskočí tento rok až na 20 miliónov, informoval portál nemeckého týždenníka Der Spiegel.

Situácia v krízou zasiahnutých krajinách eurozóny sa zrejme zhorší. Podľa štúdie poradenskej spoločnosti Ernst & Young sa kríza na pracovnom trhu v eurozóne tento rok prehĺbi a počet nezamestnaných by mal v druhom polroku dosiahnuť rekordných 20 miliónov. Mimoriadne čierne sú prognózy pre Grécko a Španielsko.

Na porovnanie: v roku 2010 bolo v eurozóne bez práce 15,9 milióna ľudí. Už v októbri 2012 vyhnala dlhová kríza počet nezamestnaných na nový rekord. Vtedy bolo v 17 krajinách menovej únie bez práce 18,7 milióna ľudí, najviac od zavedenia eura. To zodpovedalo miere nezamestnanosti 11,7 %.

Experti Ernst & Young očakávajú vzhľadom na slabý rast ekonomiky, že nezamestnanosť bude pokračovať v raste aj v roku 2013. Podľa aktuálnych prognóz ekonomika eurozóny tento rok klesne o 0,2 %. Vlani sa jej hrubý domáci produkt (HDP) znížil odhadom o 0,4 %. "Eurozónu čaká ďalší ťažký rok," uvádza sa v štúdii.

Mimoriadne neradostné sú predpovede pre Grécko. Ekonomika krajiny sa podľa nich tento rok prepadne o 4,3 % a k rastu by sa mala vrátiť až v roku 2015. Miera nezamestnanosti by mala vyskočiť na 28 %. O nič lepšia situácia nie je v Španielsku, kde sa podľa Ernst & Young miera nezamestnanosti tento rok vyšplhá na 27 %.

Informoval o tom spiegel.de.

12 lom gl