EÚ a Gruzínsko dúfajú, že sa Rusko nebude miešať do ich zblíženia

Brusel 21. mája (TASR) – Gruzínsky premiér Irakli Garibašvili dnes počas návštevy Bruselu vyjadril presvedčenie, že Rusko neprekazí plány jeho krajiny podpísať na budúci mesiac veľmi očakávanú asociačnú dohodu s Európskou úniou.

„Som viac ako presvedčený, že asociačnú dohodu podpíšeme bez akýchkoľvek komplikácií či problémov,“ uviedol podľa agentúry DPA Garibašvili po stretnutí s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom. Rusko podľa neho ubezpečilo Gruzínsko, že „nemieni zasahovať“ do podpísania asociačnej dohody, ktoré je naplánované na 27. júna.

„Očakávame, že ruské orgány budú plne rešpektovať zvrchované právo Gruzínska uzavrieť dohodu s EÚ,“ podporil ho Barroso. A dodal, že ruský prezident Vladimir Putin sa počas návštevy Bruselu zaviazal nerušiť ich rokovania o zbližovaní.

Snahy Ukrajiny podpísať podobnú dohodu s EÚ prispeli vlani k vzniku súčasnej krízy a Kyjev obvinil Moskvu z vyvolávania nepokojov a protizápadných nálad na Ukrajine.

EÚ sa usiluje o bližšie vzťahy so šiestimi bývalými sovietskymi republikami. Okrem Gruzínska a Ukrajiny sú to Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko a Moldavsko, pričom asociačnú dohodu s Moldavskom plánuje EÚ podpísať v tom istom čase ako s Gruzínskom.

Gruzínsky premiér nazval asociačnú dohodu „majstrovským plánom na poeurópštenie Gruzínska, ktorý prinesie (jeho krajine) mnohé príležitosti a výhody“.

Barroso varoval Gruzínsko pred túžbami, že sa dočká členstva v EÚ v dohľadnej budúcnosti. „To nie je možné,“ zdôraznil. Upozornil tiež gruzínskeho premiéra, že jeho krajina musí zostať na ceste reforiem.

Predstavitelia EÚ a Gruzínska dnes podpísali dohodu, na základe ktorej dostane Tbilisi počas najbližších piatich rokov 19 miliónov eur na pomoc pri uplatňovaní asociačnej dohody.

3 žab gon