EÚ a Izrael odsúdili na zasadnutí Asociačnej rady všetky formy terorizmu

Brusel 24. júla (TASR) – Európska únia a Izrael dnes v Bruseli zhodne jednoznačne odsúdili všetky formy terorizmu, osobitne potom minulotýždňový samovražedný útok na izraelských turistov v bulharskom Burgase.

Stalo sa tak na zasadnutí Asociačnej rady EÚ-Izrael, na programe ktorej figurovalo okolo 60 projektov spolupráce v 15 rôznych odvetviach, od obchodu cez dopravu až po kultúru.

Obe strany konštatovali, že aj keď sú vo viacerých sférach potrebné ešte technické konzultácie, projekty napredujú, dvojstranné vzťahy sú, ako formuloval komisár pre rozširovanie únie Štefan Füle, úzke a v pohybe.

EÚ nevyhovela zatiaľ požiadavke Izraela, aby militantné libanonské hnutie Hizballáh zaradila do európskeho zoznamu teroristických organizácií.

Šéf izraelskej diplomacie Avigdor Lieberman zdôraznil, že Hizballáh treba zaradiť do tohto zoznamu, pretože je neprijateľné, že na jednej strane rokuje s európskymi diplomatmi a na druhej strane pácha v Európe atentáty. Jeho cyperská rezortná kolegyňa Erató Kozaku-Markullisová v zastúpení úradujúcej predsedníckej krajiny únie povedala, že medzi členskými štátmi EÚ neexistuje v tejto otázke zatiaľ konsenzus.

Izraelský minister zahraničných vecí sa dotkol aj problematiky sýrskych chemických zbraní. Podľa jeho slov by presun chemických a biologických zbraní zo Sýrie do rúk Hizballáhu znamenal pre jeho krajinu červenú čiaru, "z nášho pohľadu je to jasný Casus belli (skutočnosť postačujúca na vyhlásenie vojny – pozn. TASR). Reagovať budeme dôrazne a bez váhania alebo zdržanlivosti," citujú svetové agentúry Liebermanove slová.

3 6 le tf