EÚ a Japonsko odložili rokovania o voľnom obchode a stanovia nový termín

Tokio 25. marca (TASR) – Japonsko a Európska únia (EÚ) stanovia nový termín formálnych rokovaní o voľnom obchode, ktoré museli obe strany odložiť, kým únia nevyrieši finančnú krízu na Cypre. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Lídri Európskej únie sa v piatok (22. 3.) rozhodli odložiť rokovania s Japonskom a sústrediť sa na vyriešenie cyperskej krízy. Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso mali pritom v utorok (26. 3.) v Tokiu s japonským premiérom Šinzom Abem formálne odštartovať sériu rokovaní, ktorých cieľom je dohoda o voľnom obchode medzi úniou a krajinou vychádzajúceho slnka. Namiesto toho sa Abe a Van Rompuy dnes spoja iba telefonicky.

Eurokomisár pre obchod Karel de Gucht je však už v Tokiu a stretne sa s predstaviteľmi japonskej vlády a japonských firiem tak, ako to bolo pôvodne naplánované.

Japonsko začiatkom marca oznámilo, že sa zapojí aj do rokovaní o vytvorení ázijsko-tichomorskej zóny voľného obchodu, ktoré iniciovali Spojené štáty.

2 3 bal gl