EÚ: A. Merkelová nevylučuje ďalší summit EÚ o rozpočte začiatkom budúceho roka

Berlín 21. novembra (TASR) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová nevylučuje, že začiatkom budúceho roka sa bude musieť konať dodatočný summit Európskej únie (EÚ), ak sa lídri EÚ tento týždeň nedohodnú na úniovom rozpočte na roky 2014 – 2020. Informovala o tom agentúra DPA.

"Neviem, či budeme schopní dospieť zajtra alebo v piatok k nejakému záveru," povedala Merkelová v nemeckom parlamente v súvislosti s rokovaniami o rozpočte na mimoriadnom summite, ktorý sa uskutoční 22. a 23. novembra. "Ak to bude potrebné, budeme sa musieť zísť opäť na začiatku budúceho roka," dodala.

Najväčšie napätie v súvislosti s rokovaniami o rozpočte vyvolala v poslednom období Veľká Británia, ktorá hrozí vetom, ak sa nepodarí dohodnúť na znížení budúceho sedemročného rozpočtu únie. V súvislosti so šetrením, ktoré Británia požaduje, však tamojšia vláda nie je ochotná diskutovať o prípadnom zrušení takzvaného britského rabatu, teda zľavy na príspevok Británie do rozpočtu EÚ. Premiér David Cameron na pôde britského parlamentu prisľúbil, že bude bojovať o udržanie rabatu, na zrušenie ktorého vyzvali v minulých dňoch najmä Francúzsko a Taliansko.

Tlak na politikov sa pokúsil dnes zvýšiť predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso. Ako povedal na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, v stávke sú prosperita a stabilita Európy, konkurencieschopnosť jej ekonomiky a sociálna súdržnosť.

3 dan gl