EÚ a NATO chcú posilniť spoluprácu napriek sporom okolo Cypru

Palma de Mallorca 25. februára (TASR) – Európska únia a NATO vyjadrili dnes záujem na posilnení vzájomnej spolupráce, napriek dlhodobým sporom medzi Cyprom a Tureckom.

Generálny tajomník NATO na okraji neformálnej schôdzky ministrov obrany krajín EÚ na Malorke označil za absurdné, že obe zoskupenia vyvíjajú činnosť v tých istých oblastiach, napríklad v Afganistane a Kosove, ale bez uzavretia bilaterálneho bezpečnostného paktu.

Rasmussenove slová potvrdila aj hostiteľka schôdzky, španielska ministerka obrany a zástupkyňa predsedníctva únie Carme Chacónová, podľa ktorej nastal ten správny čas na nadviazanie stálych kontaktov. To by umožnilo, aby EÚ a Severoatlantická aliancia koordinovali svoje úsilie pri plnení spoločných cieľov.

Snahy o nadviazanie oficiálnych vzťahov medzi oboma organizáciami, ktoré majú 80 percent spoločných členov, doteraz úspešne blokoval Cyprus ako členská krajina únie a Turecko, ktoré je súčasťou NATO. Jadrom sporu oboch krajín zostáva konflikt okolo severného Cypru.

Podľa neoficiálnych zdrojov z rokovaní na Malorke najnovšie ústretové návrhy predstaviteľov NATO a EÚ vyvolali nevôľu cyperskej delegácie.

3 rsc hy