EÚ a NATO privítali zatknutie Gorana Hadžiča srbskými úradmi

Brusel 20. júla (TASR) – Európska únia privítala dnes zatknutie Gorana Hadžiča v Srbsku ako dôležitý krok k naplneniu snáh Belehradu o členstvo v únii. Oznámila to agentúra Reuters.

"Európska únia veľmi víta zatknutie Gorana Hadžiča srbskými úradmi," uvádza sa vo spoločnom vyhlásení najvyšších predstaviteľov EÚ. "Pre Srbsko je to ďalší dôležitý krok pri napĺňaní európskej perspektívy a je to rovnako dôležitý krok pre medzinárodnú justíciu," uviedli predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a šéfka zahraničnej politiky únie Catherine Ashtonová.

"Vítame rozhodnosť a nasadenie srbského vedenia. Po zadržaní Ratka Mladiča je zatknutie Hadžiča pozitívnym signálom pre EÚ a pre susedov Srbska," dodali lídri EÚ.

Zatknutie Hadžiča privítal aj generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. "Toto zatknutie umožní, aby sa mohla uzavrieť najbolestnejšia kapitola nedávnej európskej histórie," uviedol vo vyhlásení.

"Toto je ďalší významný krok pre Srbsko pri napĺňaní jeho európskych ambícií a zároveň kľúčová záležitosť pre medzinárodnú spravodlivosť," uviedla trojica najvyšších predstaviteľov EÚ v spoločnom stanovisku. Všetci traja zároveň ocenili zaangažovanosť a odhodlanosť srbskej vlády pri dosiahnutí tohto kroku.

Hadžič bol po májovom zatknutí bývalého bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča posledným z obvinených Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorý zostával na slobode. Hadžič čelí obvineniam zo zločinov proti ľudskosti, ktorých sa mal dopustiť počas vojny v Chorvátsku z rokov 1991-95. Bol kľúčovou postavou v samozvanej odštiepeneckej Republike Srbskej Krajiny (RSK). Tribunál ho obžaloval v júli 2004, Hadžič však zmizol krátko pred zverejnením žaloby. Zatkli ho v dedine Krušedol v regióne Fruška Gora.

Zdroj: Reuters, APA