EÚ a Rusko odsúdili plány Izraela na výstavbu v Predjordánsku

Brusel 21. decembra (TASR) – Európska únia a Rusko odsúdili dnes plány Izraela na rozšírenie židovských osád v okupovanom Predjordánsku a vyzvali Izraelčanov a Palestínčanov, aby podnikli „odvážne a konkrétne kroky k mieru“.

Izraelskí predstavitelia tento týždeň oznámili, že budú pokračovať v plánoch výstavby 6000 domov pre osadníkov na území, ktoré si nárokujú Palestínčania. Západné veľmoci takéto zámery kritizujú a obávajú sa, že to ešte zníži už malé nádeje na mierovú dohodu.

„Európska únia a Ruská federácia sú hlboko znepokojené a dôrazne proti izraelským plánom rozšírenia osád v Predjordánsku, najmä v oblasti E1,“ uviedli ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová.

Oblasť E1 sa nachádza medzi východným Jeruzalemom a Predjordánskom, kde Izrael dosiaľ nepristúpil k výstavbe vzhľadom na tlak USA.

V spoločnom vyhlásení po summite EÚ-Rusko v Bruseli predstavitelia oboch strán podľa agentúry Reuters zdôraznili, že izraelské osady v Predjordánsku sú podľa medzinárodného práva nelegálne a tiež prekážkou mieru.

„EÚ a Ruská federácia neuznajú žiadne zmeny hraníc spred roku 1967, ani v súvislosti s Jeruzalemom, pokiaľ sa na nich nedohodnú obe strany,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Vyzýva okrem toho na bezpodmienečné otvorenie priechodov na hraniciach pásma Gazy pre tovar a ľudí a apelovali na Izrael, aby nepodnikal kroky, ktoré by zhoršovali finančnú situáciu Palestínskej samosprávy.

1 gon hy