EÚ a USA spoločne žiadajú Bielorusko o prepustenie opozičných aktivistov

Brusel 23. decembra (TASR) – Európska únia a Spojené štáty dnes spoločne vyzvali bieloruské úrady na prepustenie stoviek opozičných aktivistov zadržaných pri protestoch proti opätovnému zvoleniu doterajšieho prezidenta Alexandra Lukašenka.

Bieloruská polícia v nedeľu použila násilie a hromadné zatýkania na rozohnanie tisícov ľudí protestujúcich proti údajným volebným podvodom. Zbitých a zadržaných bolo aj niekoľko opozičných lídrov.

"Spojené štáty a EÚ opakujú svoju výzvu na okamžité prepustenie prezidentských kandidátov a vyše 600 demonštrantov, ktorí boli po voľbách vzatí do väzby," uviedli v spoločnom vyhlásení šéfky európskej a americkej diplomacie Catherine Ashtonová a Hillary Clintonová.

Vedenie volieb a udalosti po nich reprezentujú podľa stanoviska "nešťastný krok späť vo vývoji demokratického vládnutia a rešpektu k ľudským právam v Bielorusku".

V uplynulých rokoch EÚ a USA uvoľnili sankcie proti Lukašenkovmu režimu v snahe povzbudiť pokrok v oblasti ľudských práv.

Ashtonová a Clintonová dnes zdôraznili, že bez zásadného pokroku v štandardoch demokracie a ľudských práv sa "vzťahy s Bieloruskom nezlepšia".

Zdroj: DPA

3 hol