Ahmadínežádove výroky o útokoch na WTC sú podľa Ashtonovej škandalózne

Brusel/New York 24. septembra (TASR) – Šéfka diplomacie Európskej únie Catherine Ashtonová označila najnovšie výroky iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda za "škandalózne a neakceptovateľné".

"Tvrdenia iránskeho prezidenta o tom, že USA sú v akejkoľvek miere zodpovedné za teroristické útoky z 11. septembra 2001 a o tom, že väčšina ľudí v USA si myslí, že je to pravda, sú škandalózne a neakceptovateľné. Pre tento dôvod opustili následne všetci 27 predstavitelia členských krajín rokovaciu miestnosť. V mene celej EÚ chcem vyjadriť súcit s rodinami a blízkymi tých, ktorí zomreli alebo sa zranili po útokoch na budovy Svetového obchodného centra," reagovala Ashtonová na Ahmadínežáda.

Ahmadínežád vo svojom prejave na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku v noci nadnes vyhlásil, že najmä predstavitelia vlády USA veria, že za samovražednými únosmi lietadiel, ktoré narazili do Svetového obchodného centra a zasiahli Pentagón, bola teroristická skupina. Podľa neho existuje ďalšia teória, podľa ktorej "niektoré segmenty vo vláde Spojených štátov zorganizovali útok, aby posilnili upadajúcu americkú ekonomiku a svoje panstvo na Strednom východe, v snahe zachrániť sionistický režim".

(spravodajca TASR Silvester Balog) bar