EÚ aj napriek znepokojeniu verí, že Taliansko zostaví proreformnú vládu

Brusel 26. februára (TASR) – Európska komisia (EK) dnes v reakcii na parlamentné voľby v Taliansku uviedla, že Taliansko musí posilniť svoju politiku zameranú na hospodársky rast a tvorbu pracovných miest, aby krajina dokázala znížiť svoj neudržateľný verejný dlh.

Patová situácia, ktorá nastala po nerozhodnom výsledku talianskych parlamentných volieb, v ktorých žiaden z politických táborov nezískal jasnú parlamentnú väčšinu už viedla k prepadu talianskej burzy a k negatívnej nálade investorov na finančných trhoch.

"Trhy sú slobodné a môžu reagovať, ako chcú. Aj napriek existujúcim obavám Európskej komisie, chceme zdôrazniť našu dôveru v schopnosť talianskych autorít, že sa im podarí nájsť a zostaviť potrebnú politickú väčšinu, aby bolo možné pokračovať v agende hospodárskeho rastu a zamestnanosti," uviedol dnes hovorca EK Olivier Bailly počas pravidelného tlačového brífingu.

Bailly zároveň dodal, že Taliansko potrebuje pokračovať v prorastových reformách, aby mohlo znižovať neudržateľnú úroveň štátneho zadlženia.

Predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz upozornil, že Taliansko je jeden z pilierov eurozóny a preto to, čo sa v tejto krajine deje má vplyv na celú EÚ.

"Potrebujeme stabilnú vládu v jednom z najdôležitejších členských štátov únie, v jednom z pilierov eurozóny. To, čo sa deje v Taliansku má dopad na nás všetkých," uviedol Schulz v stanovisku pre médiá.

Verejný dlh Talianska bolo vo výške 128 percent HDP v roku 2012 a v tomto roku sa môže vyšplhať až na úroveň 128 percent HDP, čo by bola druhá najvyššia miera zadlženia v EÚ po Grécku.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl