Ak „poslanec-konzultant“ Severin neodstúpi, frakcia socialistov sa ho zbaví

Brusel 22. marca (TASR) – Šéf frakcie socialistov v Európskom parlamente Martin Schulz v pondelok večer požiadal aj posledného z trojice europoslancov, zapletených do korupčného škandálu, aby sa vzdal funkcie. Rumun Adrian Severin by mal zložiť mandát čo najskôr, inak jeho politická strana vyvodí vlastné dôsledky.

"Ak sám od seba neodíde, prijmem potrebné opatrenia na jeho vylúčenie z klubu. Politická skupina by mala prijať formálne rozhodnutie o jeho vylúčení v stredu. Už som mu povedal, že to, čo vykonal, nie je zlučiteľné s hodnotami, ktoré vyznáva S&D. Poslanci EP zarábajú dobre. Naším poslaním je obhajovať záujmy voličov, nie získavať peniaze z pomoci lobistickým skupinám," sumarizoval svoj postoj k počínaniu Severina Schulz.

Dvaja ďalší europoslanci, ktorých mal pomocou skrytých videonahrávok usvedčiť z korupcie britský Sunday Times, už skončili s účinkovaním na poste europoslanca. Rakúšan Ernst Strasser (EPP) odstúpil ešte v deň zverejnenia nahrávok v nedeľu a Zoran Thaler (S&D) sa rozlúčil s pôsobením v Štrasburgu a Bruseli v pondelok.

Novinári Sunday Times, vydávajúci sa za lobistov, oslovili vyše 60 členov europarlamentu. Spomínaní traja podľa nich súhlasili s prijatím "sponzorských" peňazí za schválenie pozmeňujúcich návrhov v prospech lobistov. Išlo o sumu 100.000 eur ročne oficiálne "za konzultácie".

(spravodajca TASR Silvester Balog) juh