EÚ aktivovala mechanizmus civilnej obrany, aby uľahčila evakuáciu z Líbye

Brusel 24. februára (TASR) – Európska únia aktivovala v stredu večer prostredníctvom vysokej predstaviteľky pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej a maďarského predsedníctva v Rade EÚ tzv. európsky mechanizmus civilnej obrany, ktorý má pomôcť v koordinovanej práci vo veci evakuácie všetkých občanov EÚ z Líbye.

Tento mechanizmus, ktorý sa využíva v rámci únie, slúži na zjednodušenie práce pre úniu ako celok v krízových obdobiach, ako sú prírodné katastrofy alebo iné neočakávané situácie. Spustiť ho môže únia svojimi čelnými predstaviteľmi alebo aj členské krajiny požiadaním o pomoc.

Okrem iného pozostáva z prípravy vybavenia a plánovania záchrany. V prípade Líbye pôjde najmä o zladenie dopravných kapacít jednotlivých štátov a spoločné využívanie dopravných lietadiel pri evakuácii.

Súčasťou mechanizmu je aj Ústredie informácií a monitoringu (MCI), ktoré má slúžiť na výmenu informácií medzi krajinami a ich efektívne spracovanie v kontexte aktuálnej situácie v Líbyi.

Odhaduje sa, že v Líbyi sa pred vypuknutím rozsiahlych občianskych nepokojov nachádzalo približne 10.000 občanov únie. Ich evakuácia postupne začala už v stredu a bude pokračovať aj počas nasledujúcich dní.

(spravodajca TASR Silvester Balog) bar