Albánci a Bosniaci by mohli po EÚ cestovať bez víz už v tomto roku

Luxemburg 3. júna (TASR) – Európska únia by ešte v tomto roku mohla zrušiť vízovú povinnosť pre občanov Bosny a Albánska. Podmienkou je, aby obe krajiny zintenzívnili svoje úsilie pri napĺňaní bezpečnostných požiadaviek EÚ. Vyhlásil to dnes v Luxemburgu španielsky minister vnútra Alfredo Pérez Rubalcaba.

Európska komisia tento mesiac v snahe podporiť stabilitu a demokratické reformy v Bosne a Albánsku odporučila, aby členské štáty únie umožnili občanom týchto dvoch balkánskych krajín cestovať bez víz.

Tirana a Sarajevo však ešte musia presvedčiť Európsky parlament a najmä jednotlivé členské štáty EÚ, že podmienky na bezvízový styk spĺňajú.

"Dúfame, že do jesene podmienky splnia. Požiadali sme ich, aby zintenzívnili úsilie," uviedol Rubalcaba po rokovaní Rady ministrov vnútra členských štátov únie.

EÚ prisľúbila Bosne i Albánsku členstvo pod podmienkou splnenia prísnych kritérií. Medzi najdôležitejšie patrí zníženie korupcie.

Podľa organizácie Transparency International, ktorá zostavuje rebríček krajín sveta podľa miery korupcie, patria Albánsko a Bosna k najproblematickejším krajinám Európy s úrovňou korupcie horšou ako v Číne či africkej Rwande.

1 cve hy