Albánsko zodpovedalo otázky k vstupu do EÚ, Füle karhal za vnútornú politiku

Brusel 14. apríla (TASR) – Albánsko dnes v Bruseli odovzdalo Európskej komisii "najhrubšiu knihu vo svojej histórii", v ktorej odpovedalo na 2284 otázok spätých s jeho potenciálnou integráciou do Európskej únie. Komisár pre rozširovanie Štefan Füle však balkánsku krajinu varoval, že pokiaľ nebude politicky stabilná, úspech v podobe vstupu do EÚ sa dostaví len ťažko.

"Pre mňa je to výnimočná chvíľa, pre Albánsko historická. Som rád, že môžem dnes odovzdať knihu, od ktorej väčšiu v našej krajine ešte nevytlačili. To, že sme sa sem dopracovali, je výsledkom veľkého úsilia, veď pred 10 rokmi sme ešte po ekonomickom kolapse patrili medzi najchudobnejšie krajiny na svete," povedal nadšený premiér Albánska Sali Berisha.

Albánsko pracovalo na odpovediach od 16. decembra, no napriek progresu v ceste za členstvom sa však krajina naďalej zmieta vo vnútropolitickej kríze. Jej základom je hašterenie súperiacich politických elít, opoziční socialisti odmietajú uznať výsledky volieb z júna minulého roka a robia tak parlament nefunkčným pre prijímanie nových zákonov. Práve toto vytýkal krajine aj komisár Füle, ktorý nespokojnosť s politickými pomermi vyjadril aj počas nedávnej návštevy Albánska.

"Hodnotenie tohto dotazníka bude zo strany komisie férové a transparentné. Prihliadneme na dodržanie všetkých potrebných princípov, na ktorých sa zakladá život a fungovanie v EÚ. Treba povedať, že politickú situáciu v krajine stále považujeme za nedoriešený a vážny problém," vyjadril sa kriticky na adresu politických elít Füle.

Komisia teraz zhodnotí pripravenosť Albánska na začatie rokovaní o vstupe, pokiaľ bude spĺňať požadované kritériá, krajina dostane oficiálny status kandidáta na vstup a Európska rada stanoví dátum začatia prístupových rokovaní.

Albánsko sa v súčasnosti snaží aj o zmazanie vízovej povinnosti jej obyvateľov pre cestovanie do EÚ, Berisha rokoval o ďalšom progrese vo veci dnes aj s predsedom EK Josém Manuelom Barrosom. Prípadné zrušenie víz musí po komisii schváliť aj Rada ministrov vnútra EÚ.

(spravodajca TASR Silvester Balog) bar