EÚ: Ashtonová chce dať šancu ďalším rokovaniam s Iránom

Brusel 10. mája (TASR) – Šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová vyjadrila dnes pripravenosť na pokračovanie priamych rozhovorov s Iránom. Súčasne však varovala, že Teherán v súvislosti so svojím jadrovým programom čelí bezprostrednej hrozbe nových medzinárodných sankcií.

"Keby ma Irán chcel priamo kontaktovať a navrhnúť skutočné rozhovory o otázke jadrového zbrojného potenciálu, bude mi potešením diskutovať s mojimi kolegami z 3+3 a pohnúť sa vpred," uviedla Ashtonová po schôdzke ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli.

Rokovací formát 3+3 zahŕňa okrem troch – Francúzska, Nemecka a Británie – aj Rusko, Čínu a USA. Turecko, ako súčasný nestály člen Bezpečnostnej rady OSN, minulý týždeň naznačilo, že Ashtonová sa ešte pred uvalením nových sankcií pokúsi o priame rozhovory s islamskou republikou.

Podmienkou na obnovenie rozhovorov je podľa Ashtonovej ochota Teheránu diskutovať o kľúčovej otázke možného vývoja jadrových zbraní v Iráne.

Ashtonová počas dnešného stretnutia EÚ-Turecko, ktoré sa uskutočnilo po zasadnutí ministrov, požiadala tureckého diplomata Ahmeta Davutoglua, aby pomohol sprostredkovať stretnutie s hlavným iránskym jadrovým vyjednávačom Saídom Džalílím.

O riešenie iránskej krízy prostredníctvom rokovaní sa roky neúspešne snažil aj Ashtonovej predchodca Javier Solana.

Zdroj: DPA

3 rsc bar