EÚ: Ashtonová ide do Afriky riešiť pirátsky problém

Brusel 10. mája (TASR) – Európska únia vyšle na riešenie problému so súdením afrických pirátov svoju šéfku diplomacie Catherine Ashtonovú. Po tom, čo doteraz najväčší "importér" dolapených pirátov Keňa vypovedal zmluvu o súdení ľudí, ktorí majú na svedomí prepadávanie lodí pri Africkom rohu, chce momentálne presvedčiť aj nové štáty, aby si zobrali na zodpovednosť spravodlivé odsúdenie zločincov.

Rokovania prebiehajú s Juhoafrickou republikou, Ugandou i Keňou a Tanzániou, minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák si však sľubuje najviac od rokovaní vysokej predstaviteľky pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku v regióne. Ashtonová navštívi Keňu, Tanzániu a Seychelly.

"Základným princípom je presvedčiť ich, že je to v prvom rade aj v ich záujme, aby ľudia, ktorí sa venujú nebezpečnému zločinu, boli potrestaní. Únia je pripravená o tejto téme podrobnejšie rokovať s nimi. Počkajme si vak na výsledky vyjednávania Catherine Ashtonovej," povedal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák po zasadnutí Rady šéfov diplomacií EÚ.

Zberným miestom pre zadržaných pirátov bola doteraz Keňa, ale po vypovedaní dohody sa situácia mení. Keni, ale aj iným africkým krajinám by podľa plánov mohla byť ako motivácia poskytnutá za preberanie zodpovednosti za pirátov vyššia rozvojová pomoc a dodatočné služby expertov EÚ.

"Mojím cieľom je navodiť dialóg o lokálnom probléme, ktorý sa týka týchto krajín, o forme, akou im môžeme pomôcť, a aké kroky môže podniknúť únia v regióne. Tanzánia napríklad musí zmeniť zákony na to, aby boli povolené na jej území vyšetrovania aj tých osôb, ktoré nemajú tanzánijské občianstvo. Bolo by dobré, keby sa vytvorila akási spoločná aliancia namiesto mnohých bilaterálnych dohôd. Tento problém treba vyriešiť nielen na mori, ale aj na súši," povedala na margo riešenia problému Ashtonová.

Okrem toho padla na rokovaní Rady aj idea založenia špeciálneho súdu, ten by však musel najprv získať svoje zakotvenie v medzinárodnom práve.

(spravodajca TASR Silvester Balog) bar

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.