EÚ: Ashtonová ocenila dôveryhodnosť a transparentnosť volieb v Mali

Brusel 13. augusta (TASR) – Prezidentské voľby v Mali sa konali dôveryhodným a transparentným spôsobom, uviedla dnes šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku skonštatovala, že občania Mali účasťou na prezidentských voľbách z 28. júla prijali veľmi dôležitý krok v procese návratu k ústavnému poriadku v krajine.

"Pozorovateľská misia Európskej únie zistila, že prezidentské voľby boli uskutočnené dôveryhodným a transparentným spôsobom. Vyzývame všetkých kandidátov a všetky zúčastnené strany, aby výsledky volieb akceptovali a podporili budúcu vládu v jej úsilí zameranom na zabezpečenie trvalého mieru a obnovu národnej jednoty," uviedla Ashtonová v správe pre médiá.

Ashtonová pripomenula, že EÚ ako hlavný partner Mali bude pokračovať v podpore legitímne zvolenej vlády, aby sa jej podarilo splniť vytýčené sľuby.

V prezidentských voľbách západoafrického štátu zvíťazil bývalý premiér Ibrahim Boubacar Keita. Jeho súper Soumaila Cisse v pondelok priznal porážku.

Voľby v Mali majú urobiť hrubú čiaru za vyše ročným obdobím zmätkov, nepokojov a občianskou vojnou medzi vládou v Bamaku a islamistickými povstalcami zo severného Mali, ktorí sú napojení na teroristickú sieť al-Káida.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem